Aktualności
Szkoły wyższe
09 Kwietnia
Źródło: PWr
Opublikowano: 2019-04-09

Energia, ekologia i edukacja pod jednym dachem

Dwanaście laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę o wartości 72 mln zł znajduje się w najnowszym budynku Politechniki Wrocławskiej. Otwarcie GEO-3EM odbędzie się w najbliższy czwartek.

Nowy kompleks laboratoriów to unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii związanych ze zrównoważonym wykorzystaniem surowców i energii z różnych źródeł. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2017 roku i trwała do listopada 2018 roku. W efekcie powstał trzykondygnacyjny gmach, gdzie na ponad 4,6 tys. m2 znajduje się ponad 100 różnych pomieszczeń, w tym m.in. laboratoria badawcze, sala konferencyjna oraz zaplecze magazynowo-administracyjne. Infrastruktura przeznaczona dla pięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego.

W 12 laboratoriach:

prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w obszarach strategicznych dla rozwoju Dolnego Śląska. Chodzi głównie o mobilność przestrzenną, surowce naturalne i wtórne, produkcję maszyn i urządzeń oraz obróbkę materiałów.

Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała 102,6 mln zł.

Andrzej Charytoniuk

 

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)