Aktualności
Szkoły wyższe
29 Marca
Opublikowano: 2017-03-29

Europejski Parlament Młodzieży w Rzeszowie gościł w Rzeszowie

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament – EYP) to jedna z największych na świecie platform debaty i edukacji obywatelskiej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi z całej Europy. Jedna z trzech sesji regionalnych została przeprowadzona w Rzeszowie, obrady główne, będące zwieńczeniem wydarzenia, zorganizowano w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

W sesji regionalnej w Rzeszowie, która trwała w dniach 24-27 marca, brało udział ok. 100 młodych osób z Polski i 17 krajów Unii Europejskiej. Gościli oni w II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz WSIiZ w Rzeszowie.

Była to trzecia i ostatnia w tym roku sesja w Polsce, po toruńskiej (16-19 lutego) oraz poznańskiej (10-13 marca). Uczestnicy wymieniali się poglądami dotyczącymi spraw ekonomicznych, politycznych i społecznych. Podsumowaniem wydarzenia było Zgromadzenie Główne (General Assembly), będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego i odbyło się w Auli im prof. Jerzego Chłopeckiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Na lokalizacje Zgromadzenia Głównego wybraliśmy WSIiZ w Rzeszowie, ponieważ jest to międzynarodowa uczelnia z dużym prestiżem – podkreśla Marcelina Mierzwa, główny organizator regionalnej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Rzeszowie.

Spotkania Europejskiego Parlamentu Młodzieży odbywają się według sprawdzonego formatu, stosowanego przez wszystkie siostrzane organizacje w Europie. W pierwszej części uczestnicy poznają̨ się oraz budują zespoły w procesie gier integracyjnych i komunikacyjnych. Następnie, symulując pracę wybranych komisji Parlamentu Europejskiego, dyskutują nad aktualnymi problemami oraz opracowują serię rozwiązań, tzw. rezolucję. W ostatnim dniu obrad przeprowadzane jest Zgromadzenie Generalne, będące odwzorowaniem posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.

– Zgromadzenie w stolicy naszego województwa młodzieży z całej Europy było niepowtarzalną okazja, do pokazania, że Rzeszów jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim o wielkim potencjale turystycznym, ekonomicznym, edukacyjnym i kulturalnym. Zależało nam na współpracy z osobami, które rozumieją, jak istotne jest wspieranie młodzieży w procesie edukacji obywatelskiej – dodaje Marcelina Mierzwa, główny organizator regionalnej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Rzeszowie.

Europejski Parlament Młodzieży to organizacja zrzeszajaca 28 państw unijnych i 6 państw spoza Unii, dzięki temu uczestnicy mogą zawrzeć wiele międzynarodowych znajomości, a oficjalne posesyjne pożegnanie to „see you somewhere in Europe!” (do zobaczenia gdzieś w Europie – ang.). EYP uczy sztuki debatowania oraz wyczula na wiele współczesnych europejskich problemów. Sam udział w sesji pomaga zdobyć wiele umiejętności językowych, jako iż angielski jest oficjalnym językiem EYP.

– WSIiZ jest głównym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe – Direct Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej. Nasza uczelnie była więc naturalnym miejsce na obrady główne Europejskiego Parlamentu Młodzieży – dodaje Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ i wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.

Źródło: WSIiZ

Dyskusja (0 komentarzy)