Aktualności
Szkoły wyższe
29 Listopada
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2023-11-29

Federacja poznańskich uczelni wstrzymana

Wstrzymano prace nad federacją poznańskich uczelni – poinformowała na antenie Radia Poznań prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Odniosła się także do kwestii startu w przyszłorocznych wyborach.

Za półtora roku utworzona zostanie federacja poznańskich uczelni publicznych – taką zapowiedź przedstawiła w maju 2021 roku Rada ds. Integracji Poznańskiego Środowiska Akademickiego działająca przy Kolegium Rektorów Miasta Poznania. W piśmie skierowanym wówczas do społeczności akademickiej jej członkowie przekonywali, że jedyną drogą do tego, by uznanie i pozycja tego ośrodka naukowego była adekwatna do rzeczywistego jego potencjału, jest dopuszczony przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce proces federalizacji uczelni. Chodzi o osiem publicznych szkół wyższych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Poznańską, Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Okazuje się, że zainicjowane w 2019 roku działania zostały wstrzymane.

Sama idea federacji nie została porzucona. Umówiliśmy się z rektorami, że czekamy na lepszy moment pod względem finansowym i prawnym, choć sama idea budzi pewne obawy, zwłaszcza w zakresie lokalnego patriotyzmu, bo pracownicy uczelni, absolwenci i studenci są bardzo silnie związani z marką swojej uczelni – powiedziała na antenie Radia Poznań prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.

Zaznaczyła jednocześnie, że według części poznańskiego środowiska historii i tradycji poszczególnych uczelni nie należy kłaść na szali wielkiego uniwersytetu, mimo że ten z pewnością będzie bardziej skuteczny w zdobywaniu środków finansowych i zajmował wyższe pozycje w rankingach.

W takiej federacji, jaką chcieliśmy stworzyć, możliwa jest współpraca naukowa, ale ona wyklucza współpracę dydaktyczną, podczas gdy ta druga wydaje się najbardziej w tej chwili korzystna. Poza tym zmieniły się warunki finansowe do tworzenia takiej federacji. Dlatego umówiliśmy się z rektorami, że czekamy na lepszy moment – dodała.

Przypomniała też, że na razie uczelnie będą ze sobą współpracować w ramach programu „PoMost”. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Umożliwia studentom realizację wybranego przedmiotu na innej uczelni w Poznaniu. Wymiana jest możliwa dla studentów I i II stopnia studiów, studiów magisterskich, a także dla cudzoziemców.

W rozmowie z dziennikarzem Radia Poznań prof. Kaniewska odniosła się też do kwestii ubiegania się o reelekcję w przyszłorocznych wyborach rektorskich.

Mam takie wrażenie, że jeszcze dużo zostało na uniwersytecie do zrobienia, a zatem nie wykluczam takiej możliwości. Tę ostateczną deklarację chciałabym najpierw złożyć jednak przed społecznością akademicką – stwierdziła.

MK, źródło: Radio Poznań

Dyskusja (0 komentarzy)