Aktualności
Opublikowano: 2018-03-14

Festiwal Wyobraźni Muzycznej mYear 2018

W dniach 16-18 marca 2018 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Wyobraźni Muzycznej mYear 2018. W programie Festiwalu przewidziano wykłady i warsztaty oraz Konkurs Umiejętności Słuchowych.

Festiwal Wyobraźni Muzycznej to okazja do spotkania pasjonatów kształcenia słuchu muzycznego. Umiejętność analizowania słuchanych dźwięków, rozumienia konstrukcji melodii, a w końcu doskonalenia się w mądrym, pięknym, świadomym wykonywaniu muzyki to podstawa rozwoju każdego profesjonalnego muzyka. Jeśli do tego dołączyć absolutnie niemożliwą do pominięcia pasję, kreatywność, ferię pomysłów to… pojawia się gotowy mYear, czyli  jak mówią niektórzy „muzyczny rok” albo – jak słusznie tłumaczy większość uczestników – „mój słuch”. Podczas odbywającego się co dwa lata w marcu weekendowego spotkania uczniowie, studenci, absolwenci, nauczyciele z całej Polski, zmagają się z wieloma słuchowymi wyzwaniami. Słuchają utworów konkurując w ilości i jakości fachowych spostrzeżeń, jakie można wysnuć z danego wykonania, przechodzimy „ścieżkę słuchową” – sekwencję miniaturowych zadań dźwiękowych rozwiązywanych na czas, siłują się z komputerowymi ćwiczeniami na precyzję słyszenia albo stosowanie wiedzy muzycznej w praktyce, w końcu wychodzą do centrum miasta, by w zespołach rozwiązywać muzyczne zagadki związane z Wrocławiem, muzycznymi wydawnictwami, repertuarem instytucji kulturalnych. Towarzyszy im nieodłącznie moc dobrej energii. Pokazują  uczniom i nauczycielom, że ta trudna i żmudna kompetencja, jaką jest posługiwanie się profesjonalnym słuchem muzycznym, może towarzyszyć nam także w formie przyjaznej, nierzadko nawet wesołej, mądrej rozrywki.

Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w oficjalnej ocenie artystycznych jednostek akademickich może pochwalić się obecnie uzyskaniem najwyższej możliwej oceny. To motywacja i zobowiązanie, ale także swoista gwarancja profesjonalnego promowania działań, efektywnych i nowoczesnych pomysłów na  kształcenie muzyczne. Festiwal od strony merytorycznej przygotowuje kilkuosobowa grupa pedagogów z Pracowni Kształcenia Słuchu i Wyobraźni Muzycznej.  Wyobraźni im nie brakuje, słuch wciąż kształcą, nad inspiracjami pracują bezustannie – to jest magnes, który regularnie przyciąga bardzo dużą liczbę gości, z których część decyduje się następnie związać z uczelnią na dłużej, a niektórzy zostawiają swój muzyczny słuch we Wrocławiu na całe artystyczne życie.

Szczegółowe informacje: www.mYear.pl

dr Michał Moc, kierownik Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear 2018

Dyskusja (0 komentarzy)