Sandomierska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego będzie miała nową siedzibę. Jest szansa, że Sandomierz doczeka się wreszcie miejsca odpowiadającego uniwersyteckim standardom.
Obecnie Filia UJK mieści się w budynku przy ul. Schinzla, który wcześniej był administracyjnym zapleczem dla miejscowego szpitala. Obiekt nie spełnia jednak wymogów Filii, w której obecnie, na czterech kierunkach studiów, kształci się dwustu studentów. Tym bardziej nie daje szans na jej rozwój i otwarcie kolejnych kierunków. A w planach jest między innymi uruchomienie studiów pielęgniarskich.
Gdyby nie pandemia i zdalne nauczanie moglibyśmy mieć dziś problem z organizacją zajęć stacjonarnych. Trudno w tej sytuacji mówić o rozwoju i poszerzaniu oferty – mówi dr hab. Piotr Sobolewski, prof. UJK, dziekan Filii UJK w Sandomierzu.
Dlatego właśnie od pewnego czasu trwają starania o nową siedzibę Filii. Jak przyznaje prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rozmowy w tej sprawie toczą się już od dwóch lat. Wsparcie w tych działaniach zadeklarowali samorządowcy i parlamentarzyści.
Pojawiły się różne koncepcje zmian lokalizacji, w tym ostatnia, która dla uczelni jest obiecująca – zapowiada prof. Głuszek.
Chodzi o propozycję złożoną przez władze powiatu sandomierskiego, które chcą przekazać uniwersytetowi działkę o powierzchni około 70 arów, znajdującą się niedaleko szpitala. W zamian uczelnia miałaby oddać użytkowany obecnie budynek. Jednak bez pomocy finansowej z budżetu państwa się nie obędzie. Dlatego świętokrzyscy posłowie: Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec, partii spotkali się w tej sprawie z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Szef resortu dał „zielone światło” dla inwestycji. Uczelnia ma czas do kwietnia, aby wystąpić do ministerstwa z wnioskiem o wsparcie. Rektor UJK już zapowiedział, że to zrobi.
Określiliśmy koszt takiej inwestycji, choć to wstępna kwota, na około 15 mln zł. Jesteśmy w stanie wybudować budynek o powierzchni 2,5–3 tys. metrów kwadratowych właśnie na potrzeby uczelni – mówi poseł Marek Kwitek.
Drugi z parlamentarzystów, Krzysztof Lipiec, podkreśla, że powstanie nowoczesnego ośrodka akademickiego w Sandomierzu będzie szansą edukacyjną dla osób, które nie chcą wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich. Wielu obecnych studentów Filii pracuje i nie chce porzucać pracy, często w rodzinnych firmach.
W Sandomierzu jest zapotrzebowanie na kształcenie na akademickim poziomie. Jest bogata tradycja Collegium Gostomianum. Mam przekonanie, że niebawem będziemy świadkami tego, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, że powstanie tu z prawdziwego zdarzenia wydział zamiejscowy uniwersytetu – podkreśla poseł Lipiec.
Filia w Sandomierzu powstała w 2017 roku na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jej oferta kształcenia obejmuje kosmetologię, filologię angielską, mechatronikę, administrację i pedagogikę.
źródło: UJK