Aktualności
Szkoły wyższe
01 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-01

Fizyka na UwB ma najwyższą kategorię naukową

Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku ponownie z kategorią naukową „A”. To trzecia jednostka UwB (obok Wydziału Filologicznego i Wydziału Prawa), która posiada najwyższą ocenę Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.

KEJN dokonuje tzw. parametryzacji jednostek naukowych co 4 lata. Ocenia ich osiągnięcia naukowe, potencjał i efekty działalności naukowej. Wyniki ostatniej takiej oceny zostały ogłoszone jesienią 2017 r. Wydział Fizyki otrzymał wówczas kategorię „B”, jednak władze jednostki odwołały się od tego wyniku. I jak się okazało była to słuszna decyzja. Po ponownym przeanalizowaniu danych dotyczących działalności naukowej wydziału i jego pracowników kategoria „A” została przywrócona.

Kadra Wydziału Fizyki UwB ma na koncie wiele sukcesów badawczych – w ostatnich latach należą do nich m.in. metoda tzw. zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego (opisana w „Nature”) czy udział w detekcji fal grawitacyjnych.

Także studia na Wydziale Fizyki są dobrze oceniane – w najnowszym rankingu kierunków przygotowanym przez Fundację Perspektywy znalazły się na 8 miejscu w Polsce, wyprzedzając fizykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Gdańskim czy Uniwersytecie Szczecińskim.

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)