Aktualności
Opublikowano: 2017-02-20

Grafika jest kobietą

Raz po raz możemy usłyszeć o artystycznych osiągnięciach  pracowników, absolwentów oraz studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ostatnio swoje sukcesy świętuje Pracownia Druku Cyfrowego. Jest to najmłodsza, bo zaledwie 6-letnia,  pracownia grafiki artystycznej na Wydziale Sztuki UR.

Oto studentki i absolwentki tej pracowni, które odniosły spektakularny sukces na niedawno rozstrzygniętym Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych – Radom 2016, gdzie otrzymały większość nagród i wyróżnień:

I nagroda – Monika Chodur  za pracę Tożsamo i inne (V rok grafiki, dyplomantka w Pracowni Druku Cyfrowego)

II nagroda równorzędna – Magdalena Bąk za pracę Ponad systemami (absolwentka kierunku grafika, dyplom w Pracowni Druku Cyfrowego w roku 2016 )

Wyróżnienie honorowe – Jagoda Podleśna za pracę Ostatnia Wieczerza (V rok grafiki, dyplomantka w Pracowni Druku Cyfrowego)

Wyróżnienie honorowe – Ewa Szal za cykl prac Babel (V rok grafiki, dyplomantka w Pracowni Druku Cyfrowego)

Wyróżnienie honorowe – Monika Ziobro za pracę Zalogowana (III rok grafiki, studentka w Pracowni Podstaw Druku Cyfrowego)

Nominacja do nagrody – Klaudia Cisek za pracę Przed (V rok grafiki, dyplomantka w Pracowni Druku Cyfrowego)

Warto dodać, że na konkurs dostały się osoby  z różnych  pracowni Wydziału Sztuki, a wyróżnienie honorowe otrzymała też Paulina Parafińska za pracę  Kura (II rok sztuk wizualnych II st., dyplomantka w Pracowni Projektowej II).

Kolejnym sukcesem było zakwalifikowanie się 10 osób z Wydziału Sztuki UR, w tym 4 z Pracowni Druku Cyfrowego (dyplomowej oraz podstaw), na tegoroczne Biennale Grafiki Studenckiej, które jest bardzo ważną imprezą konkursową organizowaną przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, konfrontującą postawy młodych grafików z całej Polski. Tak liczna reprezentacja studentów biorących udział w Biennale uplasowała Wydział Sztuki UR na III miejscu w Polsce i pozwoliła wyprzedzić wiele innych ośrodków akademickich. Tutaj także nie obyło się bez wyróżnień. Wspomniana już Monika Chodur otrzymała nominację do nagrody. Jedna z nagród (Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) przypadła zaś studentce V roku grafiki z Pracowni Druku Płaskiego – Esterze Nowak.

Twórczość studentów i absolwentów jest wspaniałą wizytówką nie tylko dla Wydziału Sztuki, ale i całego Uniwersytetu Rzeszowskiego – na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Ważnym osiągnięciem Pracowni Druku Cyfrowego była również w roku 2015 nagroda im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny Wydziału Sztuki UR dla Moniki Krzysiak za zestaw monumentalnych wydruków  pt. Epizody , a także II nagroda w konkursie Grafika Roku 2013 dla Moniki Masłyk za jedną z grafik cyfrowych z dyplomowego cyklu pt. Mastaby.

Maciej Ulita

Na fot. nagrodzona praca Moniki Chodur Tożsamo i inne

Dyskusja (0 komentarzy)