Aktualności
Szkoły wyższe
18 Września
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Opublikowano: 2023-09-18

Grudziądz już wkrótce miastem akademickim

W Grudziądzu powstanie publiczna uczelnia zawodowa, która przygotuje kadry na potrzeby lokalnego przemysłu, głównie zbrojeniowego. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał już rozporządzenie w tej sprawie.

Z wnioskiem o utworzenie uczelni zwrócił się do ministerstwa szef Wojskowych Zakładów Uzbrojenia SA w Grudziądzu. Placówka ma prowadzić studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku mechatronika, umożliwiając uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera. Pozwoli to na przygotowanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej na potrzeby lokalnego przemysłu, w tym zbrojeniowego, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia potencjału społeczno-gospodarczego regionu. Oferta kształcenia będzie stanowiła odpowiedź na potrzeby regionalnych pracodawców, w szczególności koncernów produkcyjnych zaangażowanych w programy modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Pierwsi studenci rozpoczną studia od roku akademickiego 2024/2025. Docelowo, na pierwszym roku uczelnia ma kształcić 50 studentów, którzy mają zagwarantowane praktyki w przedsiębiorstwach z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także w spółkach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To wielkie wydarzenie dla Grudziądza, który staje się miastem akademickim w pełnym tego słowa znaczeniu. Powstanie tej uczelni wpisuje się w politykę rządu, dotyczącą szkolnictwa zawodowego – przekonuje Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. – Wprowadziliśmy ustawę, która pozwoliła na zmianę nazw uczelni zawodowych na Akademie Nauk Stosowanych, a także na zmianę zakresu ich działania. Część tych akademii to akademie pełnoprawne, takie jak Mazowiecka Akademia w Płocku, Akademia Zamojska w Zamościu czy Akademia Piotrkowska w Piotrkowie Trybunalskim. Wzmacniamy finansowanie wyższych szkół zawodowych, wszystko po to, żeby ten rynek pracownika, który dzisiaj mamy i który potrzebuje wykwalifikowanej kadry, rzeczywiście mógł otrzymać te kadry, wykwalifikowane na najwyższym poziomie i to kadry po szkołach średnich, jak i po szkołach wyższych – dodaje szef resortu.

Publiczna uczelnia zawodowa w Grudziądzu – pierwsza taka w tym mieście – powstanie 1 stycznia 2024 roku/. Na swoją siedzibę otrzymała od miasta zabudowaną czterokondygnacyjną kamienicę, wraz z funkcjonalnie powiązanymi oficynami, która zostanie wyremontowana i zaadoptowana na potrzeby edukacyjne.

MK, źródło: MEiN

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Rubaszny 29.11.2023 14:57

    Ciekawe, pozwalniali znaczną część wykładowców i chwalą się, że jakość wzrosła.

  • ~Wolfgang Kydler 19.09.2023 08:21

    Uniwersytet prawem, nie towarem. Każdemu sołectwu Akademia się po prostu należy!