Aktualności
Szkoły wyższe
13 Marca
Opublikowano: 2024-03-13

GUMed stara się o status Uniwersytetu Europejskiego

Gdański Uniwersytet Medyczny będzie się ubiegać o status Uniwersytetu Europejskiego. Uczelnia weszła w skład międzynarodowego konsorcjum ACE2-EU.

Uniwersytety Europejskie to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, promocja europejskich wartości oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości. Ich powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Dotychczas Komisja Europejska wyłoniła 50 takich konsorcjów, które skupiają 430 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów.

W tym roku status taki otrzyma dziesięć kolejnych. Wśród ubiegających się jest Gdański Uniwersytet Medyczny, który został członkiem sojuszu Applied, Connected, Entrepreneurial and Engaged European University (ACE2-EU). Jego misją jest wyposażenie studentów, pracowników, badaczy i zewnętrznych interesariuszy w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do wspólnego stawienia czoła przyszłym wyzwaniom społecznym w Europie. Sprostanie im, w tym transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz kwestiom społeczno-gospodarczym, ma zapewnić zrównoważoną transformację społeczną. Aby wypełnić tę misję, Gdański Uniwersytet Medyczny, wspólnie z grupą 8 uniwersytetów, wystąpił do Komisji Europejskiej o dofinansowanie utworzenia nowego sojuszu Europejskich Uniwersytetów w kwocie 14,3 mln euro.

Liderem ACE2-EU jest Politechnika w Santarém z Portugalii. Do konsorcjum, poza GUMed, należą także:

  • Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karyntii (Austria)
  • Uniwersytet Constantin Brâncusi Târgu (Rumunia)
  • Uniwersytet Goce Delcev (Macedonia Północna)
  • Kauno Technikos Kolegija (Litwa)
  • Uniwersytet Francisco de Vitoria UFV (Hiszpania)
  • Łotewska Akademia Kultury (Łotwa)
  • Technische Hochschule Ingolstadt (Niemcy).

Sojusz pozyskał 56 partnerów instytucjonalnych z całej Europy, tj. przedsiębiorstwa, regiony, duże korporacje przemysłowe i władze państwowe, które będą wspierać jego dalszy rozwój.

Uczestnictwo w partnerstwie oficjalnie wspieranym przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ stwarza możliwości zacieśniania współpracy oraz realizacji wspólnych studiów, wymiany akademickiej, tworzenia inkubatorów i nowych międzynarodowych form kształcenia studentów – zapewnia gdańska uczelnia na swojej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że grono „polskich” Uniwersytetów Europejskich liczy już ponad dwadzieścia uczelni. W 2019 r. status taki uzyskały (a w 2023 roku go przedłużono): Uniwersytet Jagielloński (UNA Europa), Uniwersytet Warszawski (4EU+), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (EPICUR), Uniwersytet Opolski (FORTHEM), Uniwersytet Gdański (SEA EU 2.0) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (YUFE). Oprócz nich do wyłonionych w pierwszym konkursie konsorcjów dołączyły później: Uniwersytet Wrocławski (Arqus), Szkoła Główna Handlowa (CIVICA), Politechnika Łódzka (ECIU) i Politechnika Wrocławska (Unite!).

Z kolei w 2020 r. Uniwersytetami Europejskimi zostały (status ten przedłużono w ub.r.): Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (UNIVERSEH), Politechnika Śląska (EURECA-PRO), Uniwersytet Śląski (T4E), Politechnika Warszawska (ENHANCE) i Politechnika Poznańska (EUNICE), która jako jedyna z Polski jest liderem swojemu konsorcjum. Później dołączyły do nich: Uniwersytet Łódzki (UNIC), Politechnika Gdańska (również ENHANCE), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (ATHENA).

W ostatnich dwóch konkursach status uzyskały także: Politechnika Koszalińska (EU4DUAL), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (EU GREEN), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (UNIgreen), Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (COLOURS), Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (STARS EU), Uniwersytet SWPS (ERUA).

MK, źródło: GUMed

Dyskusja (0 komentarzy)