Aktualności
Szkoły wyższe
29 Lutego
Wizualizacja: Meteor Architects
Opublikowano: 2024-02-29

Humaniści z UwB wkrótce w nowej siedzibie

W przyszłym roku humaniści z Uniwersytetu w Białymstoku zyskają nową siedzibę. Rozpoczęta właśnie inwestycja pochłonie ponad 84 mln zł.

Nowa siedziba uniwersyteckiej humanistyki to kolejny etap rozbudowy kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Trzykondygnacyjny gmach o powierzchni prawie 9,5 tys. metrów kwadratowych stanie obok Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Znajdzie się w nim m.in. modułowa aula na 300 miejsc (z możliwością wydzielenia mniejszych sal – na 100 lub 200 osób). Na poziomie I piętra obiekt będzie połączony nadziemną zabudowaną kładką z położoną obok Biblioteką Uniwersytecką.

Między skrzydłami budynku zostanie utworzony zielony dziedziniec, a w sąsiedztwie powstanie dodatkowy parking na blisko 150 stanowisk. Dach będzie przygotowany do montażu planowanych instalacji fotowoltaicznych. Do nowego obiektu przeprowadzą się: Wydział Filologiczny, Wydział Historii, Wydział Filozofii, Wydział Studiów Kulturowych, a także Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. W jednostkach tych zatrudnionych jest aktualnie ponad 200 pracowników. Na wydziałach humanistycznych kształci się niemal 1400 studentów, jest też prawie 60 doktorantów.

Koszt rozpoczętej właśnie inwestycji przekracza 84,5 mln zł. Ma być gotowa do końca 2025 roku.

Założenie jest takie, by rozrzucony uniwersytet, który mieścił się w wielu, bardzo starych i funkcjonalnie fatalnych budynkach, był w jednym miejscu. Humanistyka to etap kolejny, następnym będzie, pewnie za kilka miesięcy, siedziba nauk społecznych. Jako ostatni element tej układanki zostanie już tylko Wydział Prawa. Wierzę, że kiedyś będziemy mogli powiedzieć, że cały uniwersytet jest w jednym miejscu – podkreśla prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Kampus przy ul. Ciołkowskiego to największa inwestycja w historii podlaskiej uczelni. Pierwszy etap budowy zakończył się w 2014 roku. Powstały wtedy budynki obecnych wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Informatyki. W obiektach swoje siedziby mają też Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. Kolejnym krokiem była budowa budynku Obserwatorium i Planetarium, zakończona w 2020 roku. Rok później gotowy był także nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej.

MK, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)