Aktualności
Szkoły wyższe
06 Marca
Opublikowano: 2017-03-06

II Dyktando Rzeszowskie

9 marca 2017 r. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zaprasza wszystkich studentów oraz mieszkańców Rzeszowa na „II Dyktando Rzeszowskie”, organizowane w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego. Osoby, które najlepiej poradzą sobie z tekstem zaproponowanym przez uczelnię, otrzymają tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie, organizuje z okazji Dnia Języka Ojczystego otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób, m.in. studenci, pracownicy uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Do tej pory zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” oraz „Żartem, choć serio”.

W ubiegłym roku uczelnia, chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego zorganizowała „I Dyktando Rzeszowskie”. Z tekstem pt. „Żartem, choć serio” zmierzyło się ponad 150 osób. Najlepiej poradziły sobie Agata Lizak, studentka prawa w WSPiA oraz Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatki oprócz nagród książkowych otrzymały także tytuł „Rzeszowskiego Mistrza Ortografii”. II miejsce zajął Rafał Darasz z Leska, a III Przemysław Lis, student administracji w WSPiA. Wyróżnienia otrzymali Magdalena Dzieniewicz-Szarek (pracownik administracyjny WSPiA), Adrian Woźniak (uczeń I LO w Rzeszowie), Joanna Brożek, Anna Łyp, Sławomir Zielenkiewicz, Magdalena Pachorek (dziennikarka Super Nowości) oraz Joanna Olszowy.

W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje „II Dyktando Rzeszowskie”. Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zapraszamy m.in. władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców miasta, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Formuła przedsięwzięcia jest otwarta. Udział w dyktandzie może zgłosić każda zainteresowana osoba. Jest to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.

„II Dyktando Rzeszowskie” odbędzie się w czwartek 9 marca 2017 r. o godzinie 13:30 w Auli WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Karty zgłoszeń oraz regulamin dyktanda dostępne są na stronie www.wspia.eu.

„II Dyktando Rzeszowskie” organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Przemysław Pawlak

Dyskusja (0 komentarzy)