Aktualności
Szkoły wyższe
10 Września
Fot. Jan Zych
Opublikowano: 2024-09-10

Informatycy z Politechniki Krakowskiej będą mieli swoją siedzibę

Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej będzie miał wreszcie swoją siedzibę. Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny powstanie na terenie kampusu w krakowskich Czyżynach.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji jest jednym z najmłodszych na Politechnice Krakowskiej. W ostatniej ewaluacji otrzymał kategorię A. Obecnie nie ma własnej siedziby. Zajęcia ze studentami i badania naukowe prowadzone są w kilku lokalizacjach.

Konkurs na projekt siedziby WIiT PK wygrało biuro M.O.C. Architekci sp. z o.o. Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny powstanie na terenie uczelnianego kampusu w krakowskich Czyżynach, w rejonie pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. prof. Michała Życzkowskiego i ul. Izydora Stella-Sawickiego. Zgodnie z założeniami konkursowymi, obiekt ma być wysoce energooszczędny, zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Zaproponowaliśmy niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci montażu paneli fotowoltaicznych, ale nie na dachach, jak to zwykle ma miejsce, tylko na wszystkich nasłonecznionych elewacjach, a dachy zaprojektowaliśmy jako retencyjne, co ma zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła – tłumaczy Ewa Janik z biura projektowego M.O.C. Architekci sp. z o. o.

W otoczeniu zaplanowano atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń publiczną z elementami małej architektury i infrastruktury rekreacyjnej, pełniącą jednocześnie funkcję reprezentacyjnej strefy wejściowej do budynku, a także miejsca postojowe dla rowerów, hulajnóg i niewielkiej liczby samochodów oraz stację ładowania aut elektrycznych. Obie części budynku będą skomunikowane połączeniem podziemnym, które stanowi dodatkową przestrzeń wspólną.

Zależało nam na modułowości konstrukcji, co ma nawiązywać do koncepcji przeobrażania się, technologii i ostatecznego przeznaczenia tego budynku. System modułowy pozwala również na to, aby w przyszłości łatwo zmieniać układ pomieszczeń lub ich funkcje w razie takiej potrzeby – mówi Ewa Janik.

Politechnika planuje inwestycję dwuetapowo. Najpierw rozpocznie się budowa części dydaktyczno-administracyjnej. W niej m.in. laboratoria komputerowe i projektowe, sale seminaryjne, wykładowe, aula, pokoje do konsultacji oraz strefy studenckie do aktywności naukowej, samorządowej, organizacji konkursów i wydarzeń oraz przestrzenie do relaksu. Następnie realizowana będzie część ze specjalistycznymi laboratoriami naukowo-badawczymi i niezbędną do ich obsługi przestrzenią pracy kameralnej. Przewidziano tam m.in. laboratoria elektroniki i technologii kwantowych, robotyki, Internetu Rzeczy, telekomunikacji z częścią mechatroniczną oraz halą/areną do testowania robotów i dronów. Ponadto laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, kwantowe, cyberbezpieczeństwa, e-gamingu, Data Science czy genomiki/bioinformatyki.

Ogólny koszt całej inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem szacowany jest na blisko 180 mln zł. Politechnika chce przeznaczyć na ten cel środki własne oraz pozyskane z dofinansowań.

AST, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)