Aktualności
Szkoły wyższe
16 Kwietnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-04-16

Informatycy z UW: Jesteśmy rozczarowani brakiem strategii rozwoju naszej dyscypliny

Ze względu na zachodzące zmiany gospodarcze informatyka docelowo powinna stać się jedną z najważniejszych i największych dziedzin badań obecnych na Uniwersytecie Warszawskim. Dlatego wzywamy przyszłe władze uczelni o przeznaczenie istotnych nakładów na zwiększenie potencjału obliczeniowego. Jest to niezbędne dla rozwoju nowych metod sztucznej inteligencji i ich zastosowań – piszą w liście otwartym do kandydatów na rektora laureaci grantów ERC pracujący w Instytucie Informatyki UW.

W czwartek, 18 kwietnia, elektorzy Uniwersytetu Warszawskiego wybiorą rektora tej uczelni na kadencję 2024–2028. O fotel ubiega się trzech kandydatów. Oprócz obecnego sternika, prof. Alojzego Z. Nowaka, są to: dr hab. Maciej Górecki i dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò. List otwarty do kandydatów skierowało dziesięcioro naukowców z Instytutu Informatyki UW, mających na swoim koncie 15 prestiżowych grantów European Research Council.

Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu Instytut Informatyki jest wiodącą instytucją naukową nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej (…) Z ogromnym rozczarowaniem obserwujemy brak strategii rozwoju informatyki na Uniwersytecie Warszawskim – piszą uczeni.

Wskazują, że techniki obliczeniowe stanowią coraz mocniej o przewadze gospodarczej, a już teraz postępy w rozwoju sztucznej inteligencji znacząco wpływają na edukację i naukę. Na dowód przywołują to, co dzieje się od pewnego czasu na amerykańskich uczelniach. W 2019 roku w MIT powołano „college of computing”. Wkrótce potem na podobny krok zdecydowały się władze Cornell University, w zeszłym roku w ich ślady poszło UC Berkeley. Informatyka, podniesiona do rangi „college”, staje tym samym w jednym rzędzie z takimi dziedzinami, jak prawo czy inżynieria. Autorzy listu dodają, że informatykę kończy już 42% absolwentów na MIT, a na Stanfordzie prawie co piąty. A jak wygląda sytuacja w stolicy Polski?

Od lat mierzymy się z ogromnymi wyzwaniami lokalowymi (…) Wygospodarowanie dla zatrudnianych przez nas pracowników biurka do pracy w budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki za każdym razem jest wyzwaniem, a przestrzeń nam udostępniana zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. Jest dla nas jasne, że brak odpowiedniego miejsca do pracy dla naszych zespołów wynika z błędnych decyzji na poziomie władz Uniwersytetu Warszawskiego – diagnozują.

Ich zdaniem dla dalszego rozwoju naukowego niezbędny jest nowy budynek, który zapewniałby przestrzeń dla kształcenia minimum 500 studentów na każdym roku. Ponadto, zwracają uwagę, należy przeznaczyć istotne nakłady na zwiększenie potencjału obliczeniowego, co pozwoliłoby na rozwój nowych metod sztucznej inteligencji i ich zastosowań.

Ze względu na zachodzące zmiany gospodarcze informatyka docelowo powinna stać się jedną z najważniejszych i największych dziedzin badań obecnych na Uniwersytecie Warszawskim – przekonują laureaci grantów ERC w liście do kandydatów na rektora uczelni.

Pod listem podpisali się: prof. Mikołaj Bojańczyk (StG 2009, CoG 2016), dr hab. Marek Cygan (StG 2016), dr hab. Wojciech Czerwiński (StG 2020), prof. Stefan Dziembowski (StG 2007, AdG 2019), dr hab. Marcin Pilipczuk (StG 2017), dr hab. Michał Pilipczuk (StG 2020), dr hab. Piotr Sankowski (StG 2010, PoC 2015, CoG 2017, PoC 2023), dr hab. Piotr Skowron (StG 2023), dr hab. Ewa Szczurek (CoG 2023), dr hab. Szymon Toruńczyk (CoG 2023).

Mariusz Karwowski

List otwarty do kandydatów na rektora UW

Dyskusja (3 komentarze)
 • ~StaryZgred2012 18.04.2024 17:58

  Dajcie nam kasy, dajcie nam kasy...

  Tylko dlaczego nikt PRYWATNIE tej kasy im dać nie chce? Czyżby byli REALNIE fachowi tylko w jej przepalaniu? Gdzie są DOTYCHCZASOWE REALNE efekty? Tylko ta lekceważona dydaktyka?

  • ~Hegon 18.04.2024 21:39

   Nie do końca tylko o kasę tu chodzi dziadersie

   • ~StaryZgred2012 20.04.2024 00:12

    Czy poza inwektywą masz jakiś argument?