Aktualności
Szkoły wyższe
21 Listopada
Źródło: www.wo.po.opole.pl
Opublikowano: 2022-11-21

Innowacyjne centra naukowe powstaną na Politechnice Opolskiej

Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka planuje wybudować Politechnika Opolska. Będą mieściły kilkanaście innowacyjnych laboratoriów z obszaru metrologii mechanicznej i chemicznej.

Oba centra mają powstać na pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej w miejscu budynku dawnej stołówki i pomiędzy „Łącznikiem” a remontowanym właśnie budynkiem „Lipsk”. Centrum Metrologii Przemysłowej zintegruje wszystkie uczelniane laboratoria z obszaru metrologii oraz te, które powstały w ramach Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich.

Całość zostanie doposażona w kolejną nowoczesną aparaturę, co wzbogaci naszą ofertę dla przedsiębiorców z regionu i nie tylko. Będzie także pełnić kluczową rolę w rozwoju naukowym naszych pracowników i studentów – podkreśla prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Z Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich zostaną przeniesione trzy laboratoria: oceny materiałów i struktur, ocen środowiskowych oraz stanowisko do wieloosiowych badań zmęczeniowych w szerokim zakresie temperatur.

Nowe laboratoria, które powstaną, to: laboratorium metrologii powierzchni, laboratorium technologicznej warstwy wierzchniej, laboratorium metrologii dynamicznej, laboratorium analityki instrumentalnej, laboratorium badań wytrzymałościowych materiałów i konstrukcji, laboratorium zaawansowanych metod druku 3D, laboratorium zaawansowanej analizy numerycznej, laboratorium badań nieniszczących, laboratorium dyfraktometrii i analiz termicznych przemysłowych materiałów funkcjonalnych i konstrukcyjnych. Trzy ostatnie będą się mieścić w drugim budynku i tworzyć Nowoczesne Centrum ITmatyka – wylicza prof. Robak.

Rola tego drugiego centrum będzie połączenie zagadnień informatycznych z badaniami materiałowymi. Posłuży temu duży serwer obliczeniowy, który będzie wspomagał prace badawcze oraz zlecane przez przedsiębiorców.

Obecnie trwają prace związane z projektowaniem obu budynków. Do końca roku ma być gotowy projekt Centrum Metrologii Przemysłowej, a do końca marca 2023 roku – kompleksowa dokumentacja związana z Nowoczesnym Centrum ITmatyka. Koszt inwestycji – łącznie z wyposażeniem – szacowany jest na 65 mln zł.

Anna Kułynycz, źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)