Aktualności
Szkoły wyższe
07 Grudnia
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2020-12-07

Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji na Politechnice Gdańskiej

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab, gdzie prowadzone będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji.

AI Living Lab to nowoczesne, doskonale wyposażone laboratorium w zakresie inteligentnych rozwiązań wkomponowanych w otoczenie człowieka (Internet Rzeczy IoT, ambient intelligence, ambient assistive living, etc.).

Będzie to przestrzeń do prowadzenia prac badawczych i szkoleń związanych z praktycznymi zastosowaniami sztucznej inteligencji. W laboratorium będą przygotowywane demonstracje ukazujące możliwości zastosowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu opieki nad osobami chorymi i starszymi, w inteligentnych domach, w automatyce domowej czy w diagnostyce medycznej – wyjaśnia prof. Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na wydziale ETI PG.

Pracownię współtworzy konsorcjum Politechniki Gdańskiej i VoiceLab.AI w ramach tzw. Hubu Innowacji Cyfrowych. Laboratorium będzie udostępniane również do współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Na wyposażeniu znalazły się m.in. serwery obliczeniowe (m.in. NVIDIA DGX-Station, DGX-1 i inne), komputery z kartami graficznymi NVIDIA Tesla T4, RTX; mikrokomputery i moduły do inferencji SI (m.in. NVIDIA Xavier, NVIDIA Nano, Google Coral, itp.); roboty i drony programowalne (m.in. Parrot, DJI; kamery tradycyjne i termowizyjne; drony jeżdżące i latające); smartphony i tablety; urządzenia  rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej (m.in. zestawy Oculus Quest, HoloLens II, eye-trackers, itp.); urządzenia diagnostyki medycznej.

Laboratorium wpisuje się również w rozwój infrastruktury wspomagającej prowadzenie badań naukowych i stymulacji projektów komercyjnych w zakresie SI. Mamy nadzieję, że nasza pracownia będzie miała swój znaczący udział w rozwoju zarówno młodych naukowców, jak również pracowników startupów i firm, a także wszystkich zainteresowanych tematyką SI w regionie i całym kraju – dodaje prof. Rumiński

Laboratorium służyć będzie również kształceniu studentów na specjalizacji „Sztuczna inteligencja” (studia II stopnia kierunku inżynieria biomedyczna). Te nowe, specjalistyczne studia, rozpoczną się w lutym, a w programie znajdzie się 14 przedmiotów dotyczących AI.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: