Nowe laboratoria i sale wykładowe, sprzęt najwyższej klasy, nowoczesne fantomy i modele, strefa relaksu – dobiegły końca inwestycje na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Oprócz zakończenia ważnego remontu elewacji dwóch budynków, generalnego remontu dachu Wydziału, wykładowcy i studenci zyskali nową jakość nauczania – laboratoria i sale wykładowe wyposażono w 26 interaktywnych monitorów AVTEK Touchscreen 5 Connect Plus. Zainstalowane monitory wyświetlają obraz w rozdzielczości 4K/UHD oraz są wyposażone w ekran dotykowy. Sprzęt pozwala na podłączenie różnych typów urządzeń (tablet, smartfon) zarówno za pomocą kabla, jak i bezprzewodowo. Dzięki inwestycji w nowoczesne monitory interaktywne Wydział zyskał możliwość prowadzenia na uczelni spotkań i zajęć w zupełnie nowy, przystępny i kreatywny sposób.
W efekcie przeprowadzonej inwestycji wydział zyskał 17 monitorów 65”, w tym 9 sztuk mobilnych, znajdujących zastosowanie w wydziałowych laboratoriach, 5 monitorów 75” i 4 monitory 85”. Wszystkie monitory mają wbudowane komputery z systemem Windows 10. W wyremontowanych salach dydaktycznych zostały zainstalowane dodatkowe monitory dla studentów podnoszące komfort pracy podczas wykładów.
Obok rewolucji technologicznej wydział wzbogacił się o światowej klasy, nowoczesne fantomy i modele zwierząt umożliwiające studentom poznawanie ich fizjologii i anatomii. Na modelach krów będą uczyć się ręcznego dojenia oraz przeprowadzania sztucznej inseminacji. Lateksowe szczury umożliwią pobranie sztucznej krwi z ogona oraz pozwolą na wprowadzenie sondy do żołądka. Na fantomach psów prowadzone będą ćwiczenia z zakresu niesienia pierwszej pomocy, a także pozwolą zdobyć doświadczenie w nauce fizjoterapii zwierząt.
Ponadto obiekty zlokalizowane przy ulicy Mazowieckiej w Bydgoszczy wyposażono kompleksowo w najnowsze meble laboratoryjne, dygestoria i pozostałą infrastrukturę 9 specjalistycznych laboratoriów badawczych i dydaktycznych, a także uruchomiono nowoczesne prosektorium. Od podstaw wyremontowano także całe zaplecze socjalne dla pracowników i studentów. Ci ostatni zyskali również nową strefę relaksu dzięki wsparciu współpracującej ściśle z uczelnią firmą Lely. Całość zrealizowanej inwestycji wyniosła ponad 2,6 mln złotych.
Michał Grzybowski, źródło: UTP