Aktualności
Szkoły wyższe
14 Lipca
Fot. Jan Zych
Opublikowano: 2023-07-14

Jesienią w Czyżynach rusza Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej

Jesienią na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Czyżynach rozpocznie pracę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. W nowej jednostce prowadzone będą badania służące m.in. walce ze smogiem i poprawie jakości powietrza. 

Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz. Będą dotyczyć m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Takie analizy posłużyć mogą np. jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych.

Wyniki badań prowadzonych w LAŚ PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Na podstawie badań ekspertów z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym.

Nowe centrum, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje, np. przy narażeniu na oddziaływanie wiatru, nawalnych deszczów, obciążenia śniegiem, nagłe zmiany temperatur i inne zjawiska pogodowe, tak teraz dynamicznie się zmieniające. Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych.

To ważne tematy dla nas wszystkich, zwłaszcza mieszkańców Krakowa i Małopolski. Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym środowisku i takie zapewnić swoim dzieciom i wnukom. Dlatego przygotowując już plany badawcze dla nowego laboratorium przedstawiamy jego możliwości władzom miast i regionów – Krakowa i innych miast Małopolski, także ośrodków śląskich, w tym Żywca i Bielska-Białej. Wszystko po to, aby w pierwszej kolejności podjąć najpilniejsze wyzwania naszych miast i regionu i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – podkreśla prof. Andrzej Szarata, rektor PK.

Obecnie w Czyżynach, gdzie stoi gotowy już budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, trwają prace wykończeniowe, ostatnie montaże i testy aparatury badawczej przed jesiennym oficjalnym otwarciem. Sercem laboratorium są dwa tunele aerodynamiczne, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i imponujący system wentylatorów.

źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)