Aktualności
Szkoły wyższe
31 Października
Fot. M. Sikorska-Ciupa
Opublikowano: 2022-10-31

Językoznawcy z UKW w nowej siedzibie

Wydział Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma od ubiegłego czwartku nową siedzibę. Do dyspozycji studentów i wykładowców oddano odnowiony gmach po dawnej uczelnianej bibliotece. 

W budynku przy ul. Chodkiewicza, znajdującym się na terenie głównego kampusu UKW, przez 22 lata mieściła się biblioteka. Osiem lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, obiekt wyłączono z użytkowania. Biblioteka przeniosła się do nowoczesnego gmachu przy ul. Szymanowskiego, a jej dotychczasową siedzibę postanowiono wyremontować i przystosować do potrzeb dydaktycznych. Gmach będzie od teraz służył Wydziałowi Językoznawstwa.

Nasze dotychczasowe miejsce, przy ul. Grabowej, nie było odpowiednie dla uczelni. Zostało przysposobione po starej szkole podstawowej. Ten budynek był już tak stary, że należało go po prostu wymienić; to nie był budynek dla uniwersytetu, który się rozwija w Bydgoszczy. Teraz mamy siedzibę z prawdziwego zdarzenia – oceniła na antenie Radia PiK prof. Magdalena Czachorowska, dziekan Wydziału Językoznawstwa.

Przebudowie uległa bryła starej biblioteki. Powstały m.in. dwie nowe klatki schodowe z windami, wymieniono część elementów konstrukcyjnych budynku. Wykonano także prace wyburzeniowe ścian starego układu oraz wymurowano nowe ścianki działowe, powstały nowoczesne instalacje techniczne, wymieniono stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną, zamontowano stropy podwieszane, a dach ocieplono. Na trzech kondygnacjach budynku ulokowano ponad 50 sal wykładowych, ćwiczeniowych, komputerowych oraz pokojów dla wykładowców. Oprócz nich budynek wzbogacił się o niezbędne zaplecze sanitarno-techniczne. Jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Wartość prac przekroczyła 10 mln zł.

W obiekcie może przebywać jednocześnie około 1000 studentów. Już niebawem zajęcia rozpoczną w nim osoby kształcące się na kierunkach humanistycznych, głównie językoznawstwie i literaturoznawstwie.

MK, źródło: UKW, Radio PiK

Dyskusja (0 komentarzy)