Aktualności
Szkoły wyższe
18 Czerwca
Źródło: UMG
Opublikowano: 2020-06-18

Jubileusz stulecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni to jedna z najstarszych polskich wszechnic, niezwykle zasłużona dla polskiej gospodarki, nauki i renomy naszego kraju na arenie międzynarodowej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji obchodzonego w środę 100-lecia uczelni.

Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość byli m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz liczni parlamentarzyści i europarlamentarzyści, w tym Joachim Brudziński i Anna Fotyga.

Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. „Jest wymownym symbolem, że setną rocznicę utworzenia Szkoły Morskiej, która zapoczątkowała historię dzisiejszego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i szkolnictwa morskiego w naszym kraju, świętujemy niemal tuż po uroczystości stulecia zaślubin Polski z morzem” – napisał prezydent.

„Nie mogło być lepszego miejsca dla polskiej uczelni morskiej, niż duma odrodzonej Rzeczypospolitej, nasza brama na morza i oceany świata – Gdynia” – zaznaczył Andrzej Duda. „Uniwersytet Morski w Gdyni to jedna z najstarszych polskich wszechnic, niezwykle zasłużona dla polskiej gospodarki, nauki i renomy naszego kraju na arenie międzynarodowej” – dodał.

– To wielkie wydarzenie w świetle całej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego. Chciałem złożyć hołd wszystkim tym, którzy zbudowali szkolnictwo morskie, którzy życie poświęcili dla tej nauki, którzy po prostu pracowali dla chwały, dla tak wysokiej pozycji Uniwersytetu Morskiego – mówił z kolei minister Gróbarczyk.

Rektor UMG, prof. Janusz Zarębski, zaznaczył w swoim wystąpieniu, że 100 rocznica powołania do życia Szkoły Morskiej, to jednocześnie obchody początków polskiego szkolnictwa morskiego. „Nasz Uniwersytet to największa i najstarsza uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie” – powiedział, dodając, że w ciągu minionych 100 lat szkołę opuściło ponad 40 tys. absolwentów. „100 lat to honor i powód do dumy, ale też zobowiązanie wobec studentów, pracowników i całej społeczności i gospodarki morskiej” – powiedział.

W trakcie rocznicowego posiedzenia Senatu tytuł doktora honoris causa uczelni odebrał kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (Wyższej Szkoły Morskiej). Pracował m.in. na statkach Polskich Linii Oceanicznych i w Porcie Gdynia. W latach 1991–93, w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.

Z tej okazji list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał Jacek Sasin: „To chwila, w której z całą mocą skupiają się lata Pana bezcennej pracy i godnego podziwu poświęcenia dla innych ludzi i dla Polski. Wyobrażam sobie, że ten niezwykły moment musi przypominać przybicie do portu, gdy spogląda się za siebie, by jeszcze ogarnąć wzrokiem kierunek, z którego cię przybyło” – napisał szef rządu. „Tworzy pan dziedzictwo, które wcześniej rozwijali bohaterowie Polski morskiej” – napisał dalej Morawiecki. „Dołącza Pan do grona wspaniałych mężów, dzięki którym cała historia Polski stanowi swoistą odyseję wolności i niepodległości. (…) Pojęcie służby rozwinął Pan i wzbogacił w sposób niezwykle szeroki i trudny do naśladowania, zarazem jednak nie ma wątpliwości, że wytycza Pan ścieżkę, którą podążać powinny kolejne pokolenia Polaków” – wskazał w liście premier.

Dziękując za przyznany tytuł, Sulatycki powiedział, że odbiera to wyróżnienie jako „odznaczenie dla całej drużyny”. „Dla wszystkich, z którymi pracowałem i z którymi dalej pracuję. Ten wkład jest wspólny” – mówił, dodając, że „jest zwykłym człowiekiem, z wadami”.

Po posiedzeniu Senatu dokonano odsłonięcia nowej nazwy przystanku SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski (dotąd w nazwie znajdował się tylko pierwszy człon). Natomiast rano na terenie uczelni wkopano „Kapsułę Czasu”. Znalazły się w niej współczesne papierowe zdjęcia budynków szkoły i związanych z uczelnią osób oraz listy, które przedstawiciele środowiska akademickiego napisali do potencjalnych czytelników – osób, które otworzą kapsułę za sto lat.

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 roku w Tczewie. Dekadę później przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 roku przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r. stała się Akademią Morską, zaś dwa lata temu zyskała status Uniwersytetu Morskiego. W ciągu stu lat mury uczelni opuściło 24 165 absolwentów. Obecnie na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa kształci się ponad 5 tys. studentów. Uniwersytet zatrudnia ponad 700 pracowników, w tym 371-osobową kadrę naukowo-dydaktyczną.

Z okazji jubileuszu do czerwcowego numeru „Forum Akademickiego” przygotowaliśmy specjalny dodatek poświęcony UMG:

MK, źródło: PAP

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Wiesław 19.06.2020 15:20

    Gratulacje !!!Pomyślnych wiatrów,stopy wody pod kilem!! Wielu udanych i owocnych rejsów po wodach światowej nauki !!!