Aktualności
Szkoły wyższe
21 Sierpnia
Fot. Grzegorz Banaszek
Opublikowano: 2018-08-21

Kampus Nowych Technologii na Politechnice Warszawskiej

Politechnika Warszawska otrzyma wsparcie unijne w wysokości ponad 82,5 mln zł na utworzenie Kampusu Nowych Technologii oraz na zakup specjalistycznego sprzętu badawczego. Dzięki tym środkom możliwe będzie prowadzenie innowacyjnych projektów opartych o formułę tzw. żywych laboratoriów.

Umowę w tej sprawie podpisali Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego i prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej. Obok Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT) Kampus będzie jednym z elementów „ekosystemu innowacyjności i transferu technologii”. Skala przedsięwzięcia pozwoli na zintegrowanie w jednym „żywym laboratorium” kompleksowych rozwiązań dedykowanych życiu mieszkańca i pracownika nowoczesnego miasta – smart living. Budynki z mieszkaniami, biurami, salami co-workingowymi, strefami spotkań nieformalnych, przestrzenią publiczną i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście, będą całkowicie oczujnikowane i nasycone wysokimi technologiami. Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli fotowoltaicznych bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej. Ponadto w warszawskim living labie znajdą się opomiarowane i służące do testów, otwarte przestrzenie publiczne, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe i bezpieczeństwa, jak również te odpowiadające za komfort użytkowania. Dopełnieniem będą najwyższej klasy clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD.

Kampus Nowych Technologii będzie finalnym miejscem testowania nowych rozwiązań m.in. z obszaru tzw. internetu rzeczy wśród docelowych użytkowników. Do istotnych elementów projektu należy również część badawcza, wzmacniająca możliwości Politechniki Warszawskiej w obszarze nowych technologii i wyzwań Przemysłu 4.0.

Wszystko będzie zlokalizowane na terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Projekt zostanie zrealizowany przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Warszawska oraz firmy Pro-Development oraz W&B MOLD – WB.

MK

(Źródło: PW)

 

Dyskusja (0 komentarzy)