Łąki kwietne, systemy zmniejszające zużycie energii, centralne wydruki i rezygnacja z plastiku – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wdraża na swoim kampusie zasady zrównoważonego rozwoju.
Realizacja zadań związanych z wprowadzaniem zasad zrównoważonego rozwoju wymagała opracowania całej koncepcji rozwoju kampusu, wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań oraz modernizacji już istniejących.
Sukcesywnie wprowadzane są systemy pozwalające na zmniejszanie zużycia energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł jej pozyskiwania. Rozpoczęto od instalacji energooszczędnego oświetlenia oraz instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Pierwsze instalacje zostały już zrealizowane na jednym z domów studenckich, w obiektach sportowych i Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Rogowie. Do końca tego roku system paneli fotowoltaicznych zostanie rozbudowany do mocy 650 KW na kampusie uczelni oraz 300 KW w uczelnianych zakładach doświadczalnych. Na kampusie uruchamiane są obecnie cztery punkty ładowania samochodów elektrycznych.
W budynkach wdrożono systemy monitorowania i regulowania temperatury powiązane ze sterowaniem węzłami cieplnymi oraz systemy monitorowania wentylacji i klimatyzacji. Prowadzone są także prace termomodernizacyjne oraz instalowane systemy pozwalające na znaczną automatyzację obsługi obiektów dydaktycznych i administracyjnych.
Wprowadzono również system centralnego wydruku ograniczający zużycie papieru biurowego i tonerów oraz koszty eksploatacji urządzeń. Celom tym służy również system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. Zwiększono również efektywność segregowania śmieci, w tym w szczególności papieru. Uczelnia samodzielnie beluje makulaturę odzyskiwaną ze śmieci i sprzedaje zakładom ją przetwarzającym. Z kolei instalowane w budynkach systemy dystrybucji wody pitnej skutecznie ograniczają zużycie opakowań plastikowych.
Trwają także prace projektowe nad wykorzystaniem wody deszczowej do podlewania trawników oraz zamianą części trawników w łąki kwietne. Pierwsza taka łąka powstała w ubiegłym roku.
Badacze z kilku instytutów naukowych SGGW pracują nad projektami, które kompleksowo przyczynią się do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju. W ostatnim rankingu THE Impact Rankings uczelnia znalazła się wśród czternastu innych z Polski. To jedyna międzynarodowa klasyfikacja uczelni oparta o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ranking pokazuje rolę szkół wyższych w budowaniu zrównoważonego świata i promuje te, które działają na rzecz rozwiązania największych wyzwań naszych czasów.
źródło: SGGW