Aktualności
Szkoły wyższe
24 Marca
Opublikowano: 2020-03-24

Kandydaci na rektora UTH w Radomiu

Dwoje kandydatów zgłoszono do wyborów na rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, które mają się odbyć 23 kwietnia. 

Radomską uczelnią kieruje obecnie prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik. W związku z tym, że to jego druga kadencja, nie może wziąć udziału w tegorocznych wyborach. Kandydatów na jego następcę można było zgłaszać do 18 marca. W tym terminie pojawiły się dwa nazwiska: prof. dr. hab. Sławomira Bukowskiego i dr hab. Agnieszki Saracen, prof. UTH. Do końca marca swojego kandydata może jeszcze wskazać Rada Uczelni.

Prof. dr hab. Sławomir Bukowski z radomską uczelnią związany jest od 1979 roku, kiedy to ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym. Wkrótce potem został tam zatrudniony. Obecnie jest prorektorem do spraw rozwoju kadry i współpracy z zagranicą. Kieruje Katedrą Biznesu i Finansów Międzynarodowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych. W styczniu został powołany przez rektora do zespołu ds. organizacji studiów na kierunku lekarskim. Zespół utworzono po negatywnej ocenie kierunku lekarskiego wydanej przez Polską Komisję Akredytacyjną i komisję ministerialną z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Agnieszka Saracen jest prodziekanem Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Podlega jej kierunek pielęgniarstwo, którego przyszłość jest niepewna. Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych zawnioskowała do ministra zdrowia o nieudzielanie uczelni akredytacji. Prof. Saracen jest także prezesem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz utworzonej w 2018 roku Przychodni Uniwersyteckiej sp z o.o.

Kilka dni temu MNiSW poinformowało, że wszczęto procedurę odebrania uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego na UTH Radom. To pokłosie negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej co do jakości kształcenia na tym kierunku. Wśród zarzutów były m.in. brak prosektorium do nauczania anatomii, brak dostępu do pracowni, nieefektywny dobór treści programowych, niskie wyniki maturalne kandydatów i zbyt liczne grupy studentów na zajęciach praktycznych. Do sprawy tej, podczas internetowego spotkania ze studentami, odniósł się minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

– Władze wydziału dopuściły się karygodnych zaniedbań. Doszło tam do rażącego naruszenia standardów w procesie kształcenia, ale nie jest to w żadnym wypadku wina studentów, dlatego jeśli decyzja o likwidacji kierunku lekarskiego zapadnie, to dopiero po konsultacji z rektorami innych uczelni medycznych czy dziekanami kierunków lekarskich na klasycznych uniwersytetach. Wszystko po to, by zapewnić studentom z Radomia możliwość kontynuacji studiów – zadeklarował minister Gowin.

Na wydziale lekarskim UTH studiuje ponad 300 osób.

MK, źródło: www.radom.wyborcza.pl

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~KW 25.03.2020 22:38

    Radom to naprawdę fajne miasto, pełne możliwości, możliwości dla dosłownie każdego. Np. kandydatem na Rektora jest Pani, której jedynym osiągnięciem jest doprowadzenie na skraj upadku dwóch strategicznych dla uczelni kierunków (pielęgniarstwo i lekarski). Ktoś jest w stanie mi to sensownie wytłumaczyć?