15 czerwca Sejm znowelizował ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, umożliwia ona powołania na tej uczelni kierunku lekarskiego w nowo utworzonym Collegium Medicum.
Do tej pory UKSW mógł kształcić oraz prowadzić badania naukowe jedynie w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji, inspirowanym przez grupę posłów PIS, czytamy: „Biorąc pod uwagę znaczący niedobór kadr medycznych w Polsce, kształcenie lekarzy na Uniwersytecie przyczyni się do chociażby częściowego zniwelowania tego problemu”.
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, aby otworzyć kierunek ogólnoakademicki, uczelnia m.in. musi wcześniej prowadzić taki sam kierunek praktyczny, co jednak na UKSW nie miało miejsca. Dlatego posłowie projektodawcy, w projekcie nowelizacji zaproponowali wyłączenie tego wymogu.
Wzbudziło to u zrozumiałe zastrzeżenia wielu posłów opozycji. Inicjatorzy nowelizacji przekonywali, że jest to formalna przeszkoda, błąd legislacyjny, który w nowej Ustawie 2.0 zostanie usunięty