Aktualności
Szkoły wyższe
08 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-08

KRASP w sprawie tegorocznej rekrutacji na studia

Uczelnie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury – deklaruje Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W stanowisku dotyczącym tegorocznej rekrutacji na studia KRASP zapewnia, że na bieżąco analizuje  dostosowywanie się środowiska akademickiego do warunków epidemii. Rektorzy wyliczają, że mimo utrudnień  większość zajęć toczy się w trybie zdalnym, a niebawem – także online – rozpocznie się sesja egzaminacyjna oraz obrony prac dyplomowych. Trwają też przygotowania do przeprowadzenia rekrutacji na studia.

„Rekrutacja do szkół wyższych odbywa się na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Matura, będąca od 20 lat w istocie egzaminem wstępnym na uczelnie, jest jednakową dla wszystkich, sprawiedliwą miarą poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia studiów, zapewniającą zarówno porównywalność wyników w skali kraju, jak i dostateczną rozdzielczość, niezbędną w rekrutacji na oblegane kierunki studiów. Dlatego należy zachować tę formę rekrutacji także w bieżącym roku” – nie mają wątpliwości rektorzy polskich uczelni.

Dodają, że tegoroczny egzamin maturalny może się odbyć tylko w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu maturzystów oraz egzaminatorów. Aby je zapewnić dopuszczają możliwość przełożenia egzaminu na inny termin, ale deklarują jednocześnie, że „polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury”.

MK

Stanowisko KRASP

Dyskusja (0 komentarzy)