Aktualności
Szkoły wyższe
13 Maja
Źródło: www.kul.pl
Opublikowano: 2024-05-13

KUL jako jedyny polski uniwersytet partnerem Parlamentu Europejskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II został partnerem komunikacyjnym Parlamentu Europejskiego. Celem tej współpracy jest zwiększenie zaangażowania młodych Europejczyków w nadchodzące wybory.

Umowę dotyczącą wspólnych działań związanych z promocją demokratycznego zaangażowania w Unię Europejską z ramienia KUL zawarła w Brukseli dr hab. Beata Piskorska, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju. Z kolei Parlament Europejski reprezentował Jaume Duch, dyrektor generalny ds. komunikacji społecznej i rzecznik prasowy europarlamentu. Lubelski uniwersytet będzie jedynym polskim partnerem komunikacyjnym tej instytucji.

Od kilkunastu lat KUL aktywnie włącza się w rozpowszechnianie wiedzy eksperckiej na temat Parlamentu Europejskiego, funkcjonowania struktur i mechanizmów UE zarówno wśród pracowników naukowych, jak i wśród studentów – podkreśla dr hab. Beata Piskorska.

Zawarcie umowy wiązało się z przedstawieniem konkretnego planu działania ze strony KUL. W marcu w Lublinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami biura PE w Polsce. Jego następstwem było uczestnictwo Moniki Stojowskiej, wicerzeczniczki prasowej KUL, w Leadership Academy w Brukseli, gdzie na dwudniowym zjeździe spotkało się 250 osób z ponad 20 krajów, m.in. Finlandii, Grecji, Węgier, Estonii, Szwecji i Polski. W czerwcu w Poznaniu odbędzie się z kolei konferencja „Wybory do PE 2024 – przebieg, kampania, perspektywy”, którego współorganizatorem jest lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

Celem zawartego w Brukseli porozumienia o partnerstwie jest ułatwianie współpracy między Parlamentem Europejskim a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, która ma się przyczynić do większego zaangażowania młodych osób w inicjatywy Unii Europejskiej. To między innymi działania w zakresie współorganizacji wydarzeń promujących europejski proces demokratyczny, w tym udział młodych w nadchodzących wyborach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Towarzyszy im hasło #Useyourvote.

MK, źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)