Aktualności
Szkoły wyższe
02 Grudnia
Źródło: KUL
Opublikowano: 2021-12-02

KUL otworzy Centrum Badań nad Polakami i Żydami ratującymi ofiary totalitaryzmów

W najbliższych tygodniach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zostanie utworzone Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków w czasach drugiej wojny światowej oraz komunizmu – zapowiedział rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL podkreślił, że Centrum będzie samodzielną jednostką badawczą, funkcjonującą w strukturze uniwersytetu. Dodał, że obecnie prowadzone są konsultacje z różnymi środowiskami i tworzone plany funkcjonowania na najbliższe lata.

Powstały już publikacje dotyczące wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w czasach totalitaryzmów, ale istnieje potrzeba ujęcia tej kwestii całościowo, wprowadzenia metodologii naukowej i pogłębionych badań. To zasadnicze sprawy w historii obu narodów w XX wieku. Nasz uniwersytet podejmie te zagadnienia, także w odpowiedzi na prośby, które do nas docierają – tłumaczy ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor zaznaczył, że Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków będzie współpracowało z podmiotami zewnętrznymi, w tym z zagranicznymi. Wydawane publikacje mają być tłumaczone na języki angielski i hebrajski.

Chcemy, by efekty pracy badawczej tej jednostki docierały również do młodych ludzi, stąd wykorzystywane będą nowe technologie komunikacyjne, tak by sposób przekazu był zgodny ze współczesnymi trendami. Jednym z pierwszych projektów będzie multimedialna Encyklopedia Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków, wydana w wersji tradycyjnej oraz internetowej – dodał rektor KUL.

W radzie naukowo-programowej Centrum zasiądą również przedstawiciele środowiska żydowskiego. Jak zaznaczył rektor KUL, inicjatywę wspiera przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

źródło: KUL

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~akademik 02.12.2021 13:52

    Godnym stanowiska dyrektora jest prof.Tadeusz GUZ znany ze swej wiarygodności naukowej w kwestii stosunków polsko-żydowskich.