Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich zostanie otwarte w połowie października w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Oprócz budowania relacji między studentami z Polski i Izraela będzie prowadziło badania naukowe, wydawało publikacje, organizowało międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty, wydarzenia kulturalne.
Prace nad powołaniem jednostki trwają już od kilku miesięcy. Oficjalną inaugurację działalności zaplanowano na 17 października. Centrum będzie funkcjonowało w strukturze uniwersytetu. Na patrona wybrano urodzonego w Warszawie żydowskiego filozofa, teologa i poetę Abrahama Joszuę Heszela.
Poza działalnością naukową i badaniami dotyczącymi historii, kultury, wspólnego dziedzictwa oraz dialogu międzyreligijnego, zamierzamy przygotowywać były również projekty społeczno-kulturalne. Strategiczną kwestią jest zaangażowanie młodych ludzi z Polski i Izraela, wzajemne wizyty i wydarzenia z ich udziałem. Chcemy, by ta działalność była szeroko obecna w przestrzeni internetu – zapowiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Dyrektorem Centrum będzie ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej, który uzyskał doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie. Na jego zastępców powołano: dr. hab. inż. Witolda Mędykowskiego – historyka, politologa i archiwistę, specjalizującego się m.in. w historii Żydów polskich i Holokaustu, oraz ks. dr. Pawła Rytela-Andrianika – biblistę i orientalistę (doktorat z nauk biblijnych i archeologii w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; doktorat z nauk orientalnych w zakresie judaistyki i hebraistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie).
Rektor KUL zapowiedział, że w inauguracji działalności Centrum udział wezmą m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela. Zostanie wówczas przedstawiony skład komitetu honorowego, do którego przystąpił m.in. rabin Abraham Skórka.
MK, źródło: KUL