Aktualności
Szkoły wyższe
27 Czerwca
Źródło: www.kul.pl
Opublikowano: 2022-06-27

KUL uzyskał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego

Jesienią przyszłego roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpocznie kształcenie na jednolitych studiach magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Uczelnia uzyskała zgodę Ministra Edukacji i Nauki oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia. 

Starania o uruchomienie kierunku lekarskiego na KUL trwały od wielu lat. W grudniu ub.r. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także dyrektorzy lubelskich szpitali powołali konwent na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego. Wyrazili przy tym wolę wsparcia merytorycznego i organizacyjnego, m.in. poprzez działania na rzecz stworzenia odpowiedniej bazy klinicznej czy organizacji praktyk studenckich. Wsparcie, także finansowe, zadeklarował wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zapewnił wówczas, że zwiększanie liczby miejsc na kierunkach medycznych to od kilku lat ważny krok do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Teraz uczelnia otrzymała od Ministra Edukacji i Nauki formalną zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. Pozytywne rekomendacje wydała Polska Komisja Akredytacyjna oraz Minister Zdrowia.

To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego. Studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. Naturalną rzeczą jest, byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy, odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – zapowiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Dodał, że uczelnia nawiązała w tej sprawie współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i  Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences oraz Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.

Kierunek lekarski będzie prowadzony w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonują nowoczesne laboratoria i specjalistyczna infrastruktura. Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwo.

MK, źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)