Aktualności
Szkoły wyższe
15 Grudnia
Fot. Maciej Mutwil
Opublikowano: 2023-12-15

Laboratorium autonomicznych robotów otwarto na Politechnice Śląskiej

Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych otwarto na Politechnice Śląskiej. Studenci będą się w nim uczyć, jak projektować i budować autonomiczne pojazdy. 

Nie potrzebują operatora ani kierowcy. Samodzielnie dostarczają towary i bezpiecznie przewożą ludzi. Bez problemu poruszają się w dynamicznym środowisku fabryki, a także po ulicach miast. Autonomiczne pojazdy, bo o nich mowa, stają się kluczowym rozwiązaniem w procesie automatyzacji transportu wewnątrzzakładowego, rośnie też ich potencjał w zakresie uzupełnienia komunikacji publicznej. O tym, jak projektować i budować tak nowoczesne rozwiązania uczyć będzie Politechnika Śląska. W piątek, 15 grudnia, na uczelni otwarto Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych. Zaprojektowała je i kompleksowo wyposażyła w sprzęt oraz autonomiczne roboty transportowe firma AIUT, największy polski integrator systemów automatyki przemysłowej.

Laboratorium mieści się na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w budynku Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Będą mogli z niego korzystać studenci różnych wydziałów i kierunków studiów. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w procesie dostaw materiałów na halach produkcyjnych oraz w magazynach. Mowa w szczególności o pojazdach klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots), AGV (ang. Automated Guided Vehicles) oraz systemach umożliwiających ich stosowanie.

Autonomia jazdy: roboty mobilne do nauki i testów

W laboratorium studenci po raz pierwszy będą mogli zbudować autonomicznego robota od podstaw i go testować. Nabędą umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania nowoczesnych pojazdów, a także budowania całych systemów intralogistycznych w oparciu o transport zrobotyzowany. Do dyspozycji jest sześć profesjonalnych stanowisk szkoleniowych wyposażonych w odpowiedni sprzęt i licencje programowe. Wśród nich między innymi stanowiska do nauki i badań technik napędowych stosowanych w robotyce mobilnej, nowoczesnych technik komunikacyjnych, systemów nawigacji naturalnej i systemów bezpieczeństwa. W laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots) z serii AIUT Formica.

Biorąc pod uwagę nasze aktualne projekty, realizowane na wielu wydziałach, można powiedzieć, że systemy autonomiczne stają się bardzo widocznym kierunkiem badań i aplikacji w Politechnice Śląskiej. Mamy już zespoły naukowców, którzy odpowiadają za rozwój technologii i rozwiązań autonomicznych. Rozwiązania te docelowo znajdą zastosowanie w przemyśle, ale też w przestrzeni miejskiej. Przykładami są roboty AMR wykorzystywane obecnie do transportu materiałów na terenie hal produkcyjnych czy autonomiczny minibus kursujący od niedawna po kampusie – wymienia dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i firmy AIUT, uczelnia zyskała nie tylko nowoczesną i przyjazną studentom przestrzeń dydaktyczną, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. Studenci mają bowiem również możliwość odbywania praktyk oraz dołączenia do płatnego programu stażowego w gliwickiej firmie. AIUT kompleksowo wyposaża fabryki i magazyny w zaawansowane rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0.

źródło: PŚl

Dyskusja (0 komentarzy)