Warte blisko 30 mln zł centrum badawczo-rozwojowe powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budowa ruszy jeszcze w tym roku.
W laboratorium innowacyjnych technologii przy ul. Gronostajowej w Krakowie naukowcy będą mieli doskonałe warunki do eksperymentów. Oprócz już posiadanej aparatury, w tym nabytego niedawno systemu do niwelacji pola elektromagnetycznego czy też specjalistycznych agregatów wody chłodzącej i zmywarek laboratoryjnych, do dyspozycji będą też urządzenia, które zostaną zakupione specjalnie pod potrzeby nowego centrum. Będą to m.in. pompy próżniowe, sterylizatory, zestawy do pracy w warunkach beztlenowych, suszarki i urządzenia chłodnicze.
– Wydział od roku funkcjonuje w nowej przestrzeni dydaktyczno-badawczej, która stwarza doskonałe warunki do prowadzenia zajęć studenckich oraz badań naukowych w zakresie szeroko rozumianej chemii. Doskonaląc się naukowo i odkrywając tajniki otaczającego nas świata na poziomie badań podstawowych, chcemy aktywnie wykorzystywać gromadzony potencjał do rozwiązywania problemów współczesnej cywilizacji. Stąd rodzi się potrzeba wzmocnienia infrastruktury o elementy umożliwiające realizację prac o charakterze aplikacyjnym – mówi prof. Piotr Kuśtrowski, dziekan Wydziału Chemii UJ.
Przyszłe laboratorium, które zostanie zbudowane dzięki unijnemu wsparciu, zostało zaprojektowane jako nowoczesny, funkcjonalny, ale i ciekawy architektonicznie nadwieszony obiekt na żelbetowych słupach. Będzie on połączony z istniejącym budynkiem Wydziału Chemii. Z jego boku znajdzie się brama, poprzez którą – za pomocą żurawia obrotowego – będą mogły być wprowadzane materiały i urządzenia bezpośrednio do laboratorium. Nowy budynek zostanie oddany do użytku w roku akademickim 2020/2021. Całkowita wartość projektu wynosi niemal 30 mln zł, z czego ponad połowę (18 mln zł) stanowić będzie dofinansowanie unijne.
W uroczystości podpisania umowy, która odbyła się we wtorek 31 lipca, udział wzięli: prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel, dziekan Wydziału Chemii prof. Piotr Kuśtrowski oraz marszałkowie Jacek Krupa i Stanisław Sorys.
MK
(Źródło: UJ)