Aktualności
Szkoły wyższe
05 Maja
Źródło: www.uwb.edu.pl
Opublikowano: 2021-05-05

Lekarz, poeta, król, a może prezydent – kto będzie patronem UwB?

Uniwersytet w Białymstoku będzie miał swojego patrona. Zostanie nim jedna z czterech postaci wybranych przez uczelniany Senat. Już pod nową nazwą UwB zainauguruje drugie ćwierćwiecze swojej działalności.

W październiku, wraz z nowym rokiem akademickim, Uniwersytet w Białymstoku rozpocznie świętowanie jubileuszu swojego 25-lecia. Został utworzony w 1997 roku jako trzynasty uniwersytet w Polsce. Powstał w wyniku przekształcenia działającej od 1968 roku Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce, zarówno pod względem liczby pracowników i studentów, jak i oferowanych kierunków oraz form nauczania.

Nie jesteśmy już uczelnią bardzo młodą – dojrzeliśmy naukowo i strukturalnie, mamy ugruntowaną markę jako kuźnia dobrze i wszechstronnie wykształconej kadry dla gospodarki regionu i kraju. Uważam, że to właściwy moment, by dokonać ważnej i przez wielu członków naszej wspólnoty oczekiwanej zmiany wizerunkowej: wybrać patrona uczelni. Tak, byśmy w nowe ćwierćwiecze weszli z nową nazwą, podkreślającą nasz prestiż i podnoszącą naszą rozpoznawalność – napisał w specjalnym przesłaniu do uniwersyteckiej wspólnoty rektor prof. Robert Ciborowski.

Dodał, że sama idea wyboru patrona nie jest nowa – dyskusje na ten temat podejmowano już wielokrotnie, ale bez efektu. Srebrny jubileusz uczelni to doskonały pretekst, by pomysł doprowadzić do końca. Już pod koniec ub.r. władze wydziałów i instytutów oraz przedstawiciele samorządu studenckiego w odpowiedzi na prośbę rektora wskazały swoje propozycje na patrona Uniwersytetu w Białymstoku. Spośród najczęściej powtarzających się nazwisk na marcowym posiedzeniu Senatu wybrano cztery kandydatury:

  • Ludwika Zamenhofa – urodzonego w Białymstoku polskiego lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia, inicjatora esperanto; ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla;
  • Juliusza Słowackiego – polskiego poety, przedstawiciela romantyzmu, określanego mianem narodowego wieszcza;
  • króla Zygmunta Augusta – ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Jagiellonów, z którego inicjatywy Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie połączono na mocy Unii lubelskiej w Rzeczpospolitą Obojga Narodów;
  • Ryszarda Kaczorowskiego – urodzonego w Białymstoku polityka, działacza społecznego, w latach 1989–1990 prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Decyzja o tym, kto będzie patronować największej podlaskiej uczelni ma zapaść jeszcze przed wakacjami.

Chciałbym, by poprzedziła ją otwarta debata z udziałem wszystkich zainteresowanych, podczas której przedstawione zostaną nie tylko argumenty przemawiające za poszczególnymi kandydatami, ale także użytkowe aspekty zmienionej nazwy w każdym z potencjalnych wariantów – zapowiedział rektor.

Debatę zaplanowano na czwartek 20 maja, początek o godz. 16:00. Spotkanie odbędzie się w aplikacji Microsoft Teams. Nowa nazwa UwB obowiązywałaby od października 2022 r. Wcześniej zmiana musi przejść pełną procedurę legislacyjną w polskim parlamencie.

Uniwersytet w Białymstoku kształci na studiach humanistycznych, społecznych oraz ścisłych i przyrodniczych ponad 9 tys. studentów, także na studiach doktoranckich i podyplomowych. Co roku realizuje kilkadziesiąt projektów naukowych, finansowanych z funduszy krajowych i zagranicznych. Jest regionalnym liderem w pozyskiwaniu grantów z Narodowego Centrum Nauki. Uczelnia zatrudnia obecnie ponad 1300 osób, w tym niemal 800 nauczycieli akademickich, którzy pracują na 9 wydziałach, 5 instytutach oraz filii w Wilnie.

Uniwersytet inwestuje także w infrastrukturę. Od 2014 roku nauki ścisłe i przyrodnicze mieszczą się w nowoczesnym kampusie, stwarzającym doskonałe warunki do realizacji zajęć dydaktycznych i badań. Aktualnie na terenie kampusu powstaje budynek biblioteki uniwersyteckiej i obserwatorium astronomiczne z planetarium.

MK, źródło: UwB

 

Dyskusja (0 komentarzy)