Aktualności
Opublikowano: 2017-07-10

LEM Falcon bezkonkurencyjny w Barcelonie

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zwycięstwa w konkurencjach dynamicznych i statycznych, to dorobek studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie.

W zawodach, które trwały od 6 do 9 lipca, wystartowało 12 pojazdów zaprojektowanych przez studentów z  Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Polski. Motocykle ścigały się na torze Circuit de Catalunya w pobliżu Barcelony.

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych pojechało do Hiszpanii ze swoim najnowszym motocyklem LEM Falcon – pojazdem crossowym (wykonanym zgodnie z wymaganiami tegorocznych zawodów). Studenci musieli przejść przez konkurencje statyczne, takie jak prezentacja biznesplanu i szczegółów technicznych pojazdu oraz dynamiczne – testy sprawnościowe i na przyspieszenie, a także wyścigi na torze asfaltowym i offroadowym.

Po podliczeniu wszystkich rezultatów okazało się, że reprezentanci PWr triumfowali we wszystkich klasyfikacjach: generalnej oraz w konkurencji statycznej i dynamicznej.

Zwycięski motocykl LEM Falcon waży 92 kg. Został zbudowany m.in. z aluminium, karbonu i kewlaru. Moc jego silnika to 8 kW, a zasięg – 70 km. Może rozpędzić się maksymalnie do 130 km na godz. Ma trzy tryby jazdy – eko, szosowy i crossowy.

Posiada elektroniczną deskę rozdzielczą do wyświetlania prędkości, zasięgu i prędkości obrotowej kół, dane zapisuje też na karcie pamięci. W części przedniej motocykla zainstalowano kamerę, która umożliwia prowadzenie streamingu z jazdy LEM-a.

Budowa motocykla kosztowała około 200 tys. zł, a prace nad projektem rozpoczęły się już w październiku 2016 r.

Andrzej Charytoniuk

Dyskusja (0 komentarzy)