Aktualności
Szkoły wyższe
26 Lipca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2018-07-26

LEM Thunder na podium w Barcelonie

Pierwsze miejsce za najlepszy design, drugie w konkurencjach statycznych i ostatecznie trzecia pozycja w klasyfikacji generalnej – to dorobek studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach pojazdów elektrycznych SmartMoto Challenge w Barcelonie.

W zawodach, które były rozgrywane od 16 do 22 lipca, rywalizowały drużyny m.in. z Rosji, Hiszpanii i Polski. Tradycyjnie już wszystkie zespoły musiały najpierw przejść przez konkurencje statyczne, takie jak prezentacja biznesplanu i szczegółów technicznych pojazdu, a następnie testy dynamiczne, czyli m.in. sprawnościowe i na przyspieszenie. Trzynastoosobowa reprezentacja studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych (KN PIRM) pojechała do Barcelony ze swoim Lekkim Motocyklem Elektrycznym Thunder, który jest  przystosowany do rajdów w trudnych warunkach terenowych. Pojazd waży 120 kg i ma moc 30 kW, czyli ok. 40 KM – to bardzo dobry stosunek mocy do masy, co jest niezwykle istotne w rajdach terenowych. Pojemność baterii zamontowanej w motocyklu pozwala na przejechanie ok. 90 km z prędkością 120 km/h. Dzięki specjalnemu systemowi wyczerpany akumulator można wymieć w ciągu zaledwie kilku sekund. Przy projektowaniu konstrukcji studenci korzystali m.in. z technologii druku 3D. Na specjalistycznych drukarkach powstały osłony łańcucha i formy na elektronikę. Na potrzeby motocykla przygotowana została także aplikacja, która wyświetla kierowcy np. aktualne informacje o stanie motocykla oraz lokalizację GPS.

Był to szósty występ studentów z Politechniki Wrocławskiej na zawodach w Hiszpanii . Dotychczas mogą się pochwalić m.in. zwycięstwami w 2014 i w 2017 roku oraz trzykrotnym zdobyciem trzeciego miejsca (w 2013, 2015  i 2016).

MK

Źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)