Aktualności
Szkoły wyższe
03 Lutego
Opublikowano: 2017-02-03

Lodowe rzeźby

Snow Art Poland, grupa twórców związana z ASP Katowice zajmująca się rzeźbą w śniegu, zakwalifikowała się do konkursu rzeźb w śniegu w alpejskim kurorcie Valloire. Wybrano 10 zespołów ze 180 zgłoszonych. Obok Snow Art Poland, który rzeźbił w składzie: Tomasz Koclęga, Piotr Proba i Junko Fujimori, występowały zespoły z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Rosji i Francji.

Zespół, który już sześciokrotnie zdobywał nagrody na sześciu poprzednich festiwalach śniegu w Chinach, Japonii i Rosji, tym razem nie został wyróżniony, a szkoda.

– We Francji zaproponowałem rzeźbę pt. Otchłań. Jest to nasza największa rzeźba z dotychczas wykonanych w śniegu. Blok, w którym rzeźbiliśmy, był ogromny, miał 4x4x5 m, co daje w sumie 80 m³ śniegu… Rzeźba przedstawia ludzką postać wspartą o dużą głowę, która w relaksacyjnej, rozluźnionej pozie spogląda w bezkresną dal – w otchłań właśnie. Bohater opowieści próbuje się odciąć od rzeczywistości, od codzienności. Głowa symbolizuje jego duchowość, emocje, i myśli. Głowa pozostaje za nim. Jednocześnie, mimo relaksacyjnej pozy i pozornego odcięcia się od rzeczywistości, postać pozostaje w bliskim kontakcie z głową, obejmując ją rękami – mówi Tomasz Koclęga, wykładowca ASP w Katowicach.

Jk

(źródło: ASP Katowice)

Dyskusja (0 komentarzy)