Aktualności
Szkoły wyższe
06 Marca
Opublikowano: 2017-03-06

LOVECRAFT. Dyplom studentów aktorstwa

Intensywnie i niebezpiecznie, coraz głębiej w mrok, w siebie. Bo szukają potworów – i tych swoich, i LOVECRAFTA. Konfrontacja z nimi jest konieczna – czas i miejsce: Teatr Studyjny, 18 marca. Trwają próby do spektaklu dyplomowego studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi. Spektakl na podstawie tekstu Roberta Bolesto reżyseruje Łukasz Kos.

Potworów szukali w Warszawie i w Krakowie. A teraz w Łodzi. Mapą im tekst Roberta Bolesto. Przewodnikiem Łukasz Kos. Zakamarki warszawskiej Pragi, zatęchłe krakowskie kamienice na Zwierzynieckiej czy grobowce Wawelu. Wyruszyli, by zrozumieć obsesje oraz poczuć klimat i energię miejsc, w których mógł bywać współczesny polski LOVECRAFT. Wszystko po to, aby przerazić widzów Teatru Studyjnego w Łodzi. Tam już 18 marca – premiera.

W spektaklu zobaczymy studentów Wydziału Aktorskiego: Aleksandrę Przesław, Karolinę Sawkę, Agatę Turkot, Dominika Ochocińskiego, Sergiusza Olejnika i Michała Stycznia. Współpraca reżyserska, scenograficzna i kostiumy: Joanna Niemirska. Operator kamery podczas spektaklu: Kamil Walesiak. Wspierają ich także: Agnieszka Hodowana (charakteryzacja), Dominik Strycharski (muzyka), a nad całością czuwa Wojciech Rodak (asystent reżysera). Tekst Roberta Bolesto odnosi się do postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta, amerykańskiego pisarza z przełomu XIX i XX wieku, znakomitego autora i pioniera powieści grozy i fantasy, twórcy tzw. mitologii Cthulhu.

Dla Łukasza Kosa jest to powrót do Teatru Studyjnego, właśnie tutaj w 2006 roku powstał znakomity Paw królowej w jego reżyserii. Spektakle w reżyserii Łukasza Kosa, absolwenta AT w Warszawie (wiedza o teatrze) i PWST w Krakowie (reżyseria dramatu), widzieli też widzowie m.in. Teatru Nowego w Łodzi (Beztlenowce Ingmara Villqista czy Kurka wodna Stanisława Ignacego Witkiewicza), Teatru Polskiego we Wrocławiu (Od dziś będziemy dobrzy Pawła Sali), Teatru Rozmaitości w Warszawie (Sny Iwana Wyrypajewa) czy Teatru Narodowego w Warszawie (Koronacja Marka Modzelewskiego). Tym razem Łukasz Kos bierze na warsztat niezwykły tekst Roberta Bolesto, autora sztuk teatralnych oraz scenariuszy – m.in. do filmów Córki dancingu Agnieszki Smoczyńskiej czy Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego, za który otrzymał nominację do nagrody Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz.

Spektakl będzie polską prapremierą teatralną poświęconą postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta. Spektakle premierowe – 18 i 19 marca (wstęp tylko na zaproszenia), na kolejne – 20, 21 i 22 można już rezerwować bilety (42 63 64 166, biletyst@filmschool.lodz.pl, pełen repertuar na: www.teatrstudyjny.lodz.pl).

Jolanta Kolano

Dyskusja (0 komentarzy)