Aktualności
Szkoły wyższe
12 Grudnia
Opublikowano: 2017-12-12

Magdalena Siemieniuk z tytułem Technotalent UwB

Dr Magdalena Siemieniuk z Instytutu Biologii UwB została laureatką konkursu „Technotalenty 2017”. Zdobyła główną nagrodę w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku.

Tytuł nagrodzonego projektu brzmi „Antymetabolity tiaminy – szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych”. Dr Magdalena Siemieniuk stworzyła hydrożel, mieszankę substancji grzybobójczych: ketokonazolu i oksytiaminy. Jak wyjaśniała na etapie zmagań finałowych przed kapitułą konkursową, udało jej się opracować środek silniejszy niż np. popularny Nizoral, czyli bardziej skuteczny. Jednocześnie stężenie ketokonazolu w jej preparacie jest mniejsze, zatem mniejsze są także skutki uboczne jego stosowania. Wynalazek został już zgłoszony do Urzędu Patentowego. Dr Magdalena Siemieniuk pracuje w Zakładzie Cytobiochemii UwB, swoje badania prowadzi pod kierunkiem dr. hab. Adama Tylickiego.

Ponadto dwóm kolejnym projektom zgłoszonym na konkurs kapituła przyznała wyróżnienia. Pierwszy z nich, autorstwa Iwony Misztalewskiej-Turkowicz, zatytułowany jest „Wielofunkcyjny system katalityczny do reakcji prowadzonych w wodzie o potencjalnym zastosowaniu w syntezie leków”. Dotyczy skonstruowania nowatorskiego katalizatora wielokrotnego użytku, który pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów produkcji np. w branży farmaceutycznej. Iwona Misztalewska-Turkowicz jest doktorantką w Zakładzie Chemii Produktów Naturalnych UwB, jej opiekunem naukowym jest dr hab. Agnieszka Zofia Wilczewska. Drugi wyróżniony projekt, pt. „Kompozyt nanocebulek wę glowych i nanorurek polianilinowych jako multifunkcjonalny materiał do superkondensatorów, biosensorów i ogniw biopaliwowych”, został zgłoszony przez dr. Piotra Olejnika i Olenę Mykhailiv. Oboje są obecnie zatrudnieni na UwB. Ich badania mają przyczynić się do powstania nanokompozytu hybrydowego, którego główną zaletą będzie uniwersalność. Będzie go można stosować w różnych środowiskach, także w organizmie ludzkim. Opiekunem naukowym wyróżnionego duetu jest dr hab. Marta Eliza Płońska-Brzezińska.

Jak mówiła podczas gali konkursu przewodnicząca kapituły w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku, dr Karina Sachpazidu-Wójcicka, cała piątka projektów, które znalazły się w finale, była niezwykle wartościowa i ma szansę na komercjalizację. Dr Sachpazidu-Wójcicka zachęcała autorów do kontaktu z kierowanym przez nią Wschodnim Ośrodkiem Transferu Technologii – jednostką UwB, która zajmuje się m.in. wspieraniem innowacyjnych projektów i ich wdrożeniami do gospodarki.

W uroczystości wręczenia nagród wziął udział rektor Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB.

Organizatorem głównym konkursu „Technotalenty” jest Fundacja Technotalenty. Uniwersytet w Białymstoku jest jednym z parterów przedsięwzięcia.

Więcej o konkursie pod adresem http://technotalenty.pl/konkurs2017/

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)