Aktualności
Szkoły wyższe
06 Marca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-03-06

Matematycy z PWr w nowej siedzibie

Zakończył się generalny remont należącego do Politechniki Wrocławskiej historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. W budynkach swoją siedzibę ma Wydział Matematyki, a od października znajdzie się tam również powstający właśnie Wydział Medyczny.  

Kompleks składający się z dwóch budynków i łącznika zaprojektował słynny niemiecki architekt Max Berg, autor m.in. projektu Hali Stulecia. Szpital przy ówczesnej Schulgasse był jedną z jego pierwszych realizacji we Wrocławiu. Najpierw (w latach 1910–1911) wybudowano gmach główny, a w drugim etapie mniejszy obiekt, znajdujący się dalej od ulicy oraz łącznik pomiędzy nimi.

Pierwotnie w kompleksie znajdowała się siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 2015 roku obiekty kupiła Politechnika Wrocławska, a teraz po remoncie „wprowadzili się” tam studenci i naukowcy.

Większy gmach przekazuję Wydziałowi Matematyki, a wkrótce jego mniejszego sąsiada przekażę Wydziałowi Medycznemu. Matematyka jest na PWr od dawna i już w tym budynku zostanie, a na medyków musimy jeszcze trochę zaczekać i ufam, że jeszcze sam ich stąd wyprowadzę w inne miejsce – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni. – Pierwotnie w tym mniejszym budynku planowaliśmy umieścić organizacje studenckie, ale gwarantuję, że studenci na tej przejściowej zmianie planów nie stracą – dodaje.

Zwraca przy tym uwagę, że nowe budynki są jednymi z najpiękniejszych i najcenniejszych w całym kampusie Politechniki Wrocławskiej, a ich związek z uczelnią rozciąga się na kadencje aż trzech rektorów: prof. Tadeusza Więckowskiego, który zdecydował o ich zakupie, prof. Cezarego Madryasa, który rozpoczął remont i jego samego, który ten remont dokończył.

Remont pełen wyzwań 

W 2015 roku, po przeniesieniu klinik na ul. Chałubińskiego, Uniwersytet Medyczny wystawił gmach na sprzedaż. W tym samym roku kupiła go Politechnika Wrocławska. Oba budynki wymagały kapitalnego remontu, a przetarg na przebudowę rozstrzygnięto we wrześniu 2019 r. Inwestycja zakładała m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. W trakcie remontu sporym wyzwaniem było m.in. przygotowanie nowych instalacji, które nie mogły kolidować z funkcją pomieszczeń i ograniczeniami przestrzeni. Najbardziej wymagające były jednak prace związane z zakresem konserwatorskim, ponieważ obiekt wpisany jest na listę zabytków. Od teraz w większym budynku i łączniku swoją siedzibę ma Wydział Matematyki. Do dyspozycji naukowcy i studenci otrzymali ok. 120 pomieszczeń dydaktycznych i biurowych.

Przez jakiś czas będziemy pewnie tęsknić za naszą „Wieżą Magów”, bo spędziliśmy tam prawie 30 lat. Przestaliśmy się jednak tam mieścić i przyszedł czas na zmiany – mówi prof. Marcin Magdziarz, dziekan Wydziału Matematyki, który w trakcie uroczystości otrzymał od rektora symboliczny klucz do nowego gmachu.

Matematyczne akcenty 

Budynek powoli zaczyna nabierać matematycznego charakteru. Na korytarzach pojawili się już wykładowcy, studenci i pracownicy Wydziału Matematyki, a tuż za głównym wejściem stanęło popiersie Hugona Steinhausa, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej. Obok wisi też marmurowa tablica ku czci słynnego greckiego matematyka Constantina Carathéodoriego, twórcy nowoczesnej matematyki opartej na teorii miary. Naukowiec pracował przed II wojną światową w ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej i był twórcą pierwszej katedry matematyki na uczelni.

Tych matematycznych akcentów będzie jeszcze kilka. Już wkrótce na jednej ze ścian zawiśnie tzw. Dekalog Marczewskiego, czyli spis fundamentalnych zasad, którymi powinno się kierować środowisko matematyczne w swojej działalności naukowej. Nazwa pochodzi od prof. Edwarda Marczewskiego, jednego z twórców powojennej szkoły matematycznej – zapowiada prof. Magdziarz. – Niebawem powstanie tez Centrum im. Czesława Rylla-Nardzewskiego, jednego z najwybitniejszych powojennych matematyków, wieloletniego pracownika PWr – dodaje.

Obecnie na Wydziale Matematyki, pod opieką 80 dydaktyków, uczy się ponad 600 studentek i studentów.

W drugim, mniejszym budynku, znajdzie się powstający Wydział Medyczny. Tam na naukowców i studentów czeka ponad 40 pomieszczeń, w tym planowane specjalistyczne laboratoria i pracownie.

Całkowity koszt modernizacji kompleksu wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)