Aktualności
Szkoły wyższe
19 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-19

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2017 na UMCS

21 kwietnia br. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizują jubileuszowe obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Ogólnopolskiego Dnia Geografa. Wydarzeniem inaugurującym będzie otwarcie wystawy fotografii pt. „Karpaty Wschodnie” autorstwa Jacka Wnuka – absolwenta geografii na UMCS oraz fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Wernisaż o godz. 9.00 w Auli im. Romera na WNoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2cd, Lublin).

Międzynarodowy Dzień Ziemi to inicjatywa globalna, której głównym celem jest promowanie w społeczeństwie podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Już po raz 10. pracownicy oraz studenci UMCS w Lublinie, włączając się w tę akcję, proponują uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych szeroką ofertę wykładów, warsztatów, zajęć terenowych i ruchowych, wystaw, gier oraz konkursów.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi na UMCS pojawi się kilku gości specjalnych: podróżnik Jędrzej Majka – z prelekcją pt. Madagaskar – Wśród lemurów i baobabów; Michał Osólski z Greenpeace Polska z wykładem o Puszczy Białowieskiej; Katarzyna Tołkacz – doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o roli wilka w przyrodzie i gospodarce człowieka, a emerytowany pracownik Wydziału NoZiGP – prof. Krzysztof Wojciechowski przypomni wyprawę jachtem „Śmiały” do Ameryki Południowej.

Z zajęć aktywnie angażujących uczestników można także wymienić: Origami, Map-puzzle, Artystyczne spotkanie z przyrodą, Gry planszowe Parków Krajobrazowych, Escape room, Turystyczne krzyżówki, Teleturniej geograficzny, Warsztaty graficzne, Animacje ruchowo-taneczne, Baccia, Bule i wiele innych.

W obchody Dnia Ziemi 2017 włączone zostały również dwa konkursy plastyczne: regionalny etap Międzynarodowego Konkursu Kartograficznego im. B. Petchenik oraz konkurs na krótką formę komiksową pod hasłem „Dzień Ziemi – na ratunek Planecie!”. Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone 21 kwietnia w trakcie uroczystego otwarcia imprezy.

W organizowanym przez UMCS wydarzeniu swój czynny udział potwierdzili przedstawiciele: Greenpeace Polska, Ligi Ochrony Przyrody, Poleskiego Parku Narodowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Stowarzyszenia Polskich Energetyków Oddział w Radomiu, Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Szczegółowy program Dnia Ziemi na UMCS znajduje się pod linkiem: https://docs.google.com/spreadsheets/d/16h2FWE4GDN9JFVEqMaQg0xuYr8zci8KJl8IcdfbuK3U/edit#gid=0.

Katarzyna Kozielewicz

Dyskusja (0 komentarzy)