Aktualności
Szkoły wyższe
05 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-05

Międzynarodowy sukces studenta PRz

Łukasz Kolman, student kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, został uhonorowany brązowym medalem 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie za urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących. Ponadto rozwiązanie to otrzymało Thailand Award for Best International Invention – nagrodę specjalną przyznaną przez National Research Council of Thailand.

Udział w genewskiej wystawie był nagrodą główną w konkursie „Student-Wynalazca”, którego laureatem został Łukasz Kolman. Zarówno w ogólnopolskim konkursie, jak i na międzynarodowej wystawie student PRz został wyróżniony za urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących – laskę, której zadaniem jest ułatwianie życia osobom z wadami wzroku. Na urządzeniu zostały umieszczone czujniki odbiciowe do skanowania najbliższej przestrzeni. Kiedy użytkownik zbliża się do przeszkody, słyszy sygnał dźwiękowy, tym szybszy, im bliżej jest utrudnienie. Nowatorska laska pozwala w bardzo komfortowy (jest lekka, niewielka, ma ergonomiczny kształt) i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Co więcej, urządzenie jest wyposażone w zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, mechanizm samobalansujący), które sprawiają, że jest ono znacznie użyteczniejsze niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących.

Współtwórcą nagrodzonego rozwiązania i opiekunem naukowym Łukasza Kolmana jest dr inż. Jacek Stanisław Tutak, pracownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Anna Worosz

Dyskusja (0 komentarzy)