Aktualności
Szkoły wyższe
02 Lipca
Fot. Zbigniew Wszeborowski/GUMed
Opublikowano: 2020-07-02

Mobilna Pracownia Tomografii Komputerowej w GUMed

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poszerzyło swoje zaplecze diagnostyczne o nowoczesną Pracownię Tomografii Komputerowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 lipca na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Powstania Styczniowego 9 B w Gdyni.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało środki na zakup aparatu w kwocie blisko 3,2 mln zł. Prace budowlane wynoszące niemal 200 tys. zł udało się sfinansować dzięki pomocy darczyńców.

– Wysokiej klasy tomograf komputerowy został zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia na walkę z epidemią COVID-19 – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom było możliwe szybkie i sprawne wzbogacenie o ten bardzo ważny sprzęt diagnostyczny Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Szpitala, który jako pierwszy był w pełni przygotowany do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, za co dziękuję dyrekcji i całemu personelowi UCMMiT.

Jak podkreślił dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dr Jerzy Karpiński, w aktualnej sytuacji COVID-19, dzięki wsparciu merytorycznemu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i podległych mu szpitali klinicznych, byliśmy w stanie tak dobrze poradzić sobie z pandemią, która dotknęła cały świat.

– To było niezwykle trudne i odpowiedzialne zadania. Na samym początku wywoływało ogromny lęk, nie tylko w społeczeństwie, ale też wśród pracowników ochrony zdrowia. Państwo podęli ten trud i doskonale wypełnili to zadanie – zauważył dyrektor Karpiński.

Do Pracowni zakupiono nowoczesny tomograf komputerowy SOMATOM go.Top, który umożliwia szybkie i właściwe rozpoznanie oraz sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii, przy zachowaniu maksymalnego komfortu pacjenta, co jest szczególne istotne w przypadku pacjentów pediatrycznych.

– Jest to nowoczesny aparat TK, wielorzędowy, 124-warstwowy, który umożliwia doskonałą diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych, ale także tych najbardziej wymagających, np. badania tk serca czy tętnic wieńcowych. Aparat ten umożliwia wykonywanie badań z niewielką dawką promieniowania, co jest niezwykle istotne u pacjentów pediatrycznych – wyjaśniła prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Mimo że zakupiono go ze środków na walkę z epidemią COVID-19, aparat będzie służył wszystkim pacjentom leczonym w szpitalu.

– Dzięki nowemu sprzętowi będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej badań, a tym samym jeszcze lepiej służyć mieszkańcom nie tylko Gdyni, ale i całego Pomorza – dodał prof. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT .

To drugi aparat TK dostępny w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Pozwoli on nie tylko na lepsze leczenie i diagnostykę chorych, ale także na prowadzenie badań naukowych oraz szkolenie rezydentów i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

źródło: GUMed

Dyskusja (0 komentarzy)