Aktualności
Szkoły wyższe
23 Kwietnia
Fot. Tomasz Koryszko
Opublikowano: 2019-04-23

Monety na 100-lecie KUL

Narodowy Bank Polski, doceniając rolę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w historii Polski, wybił dwie monety upamiętniające 100-lecie uczelni – złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę.

Na awersie monety o nominale 200 zł w środkowej części znalazły się symbole władz KUL, napis Deo et Patriae, a w tle organy z auli im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Na rewersie zaś centralnie umieszczony został orzeł z herbu KUL. Na awersie monety srebrnej znalazł się napis: Deo et Patriae – dewiza KUL oraz liczba 100, stanowiąca nawiązanie do jubileuszu uniwersytetu. Na rewersie natomiast centralnie stylizowane popiersie księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora uczelni. W tle z lewej i prawej strony, stylizowane logotypy ośmiu uniwersyteckich wydziałów.

Monety weszły do emisji w kwietniu, a zaprojektował je Robert Kotowicz. Ich edycja jest limitowana. Uroczysta prezentacja z udziałem Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika oraz członka zarządu NBP prof. Andrzeja Kaźmierczaka miała miejsce 15 kwietnia w Sali Senatu KUL.

Źródło: KUL

 

Dyskusja (0 komentarzy)