Aktualności
Szkoły wyższe
14 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-14

Muzeum Medycyny i Farmacji na SUM

Dawne narzędzia do produkcji leków i pierwsza polska endoproteza to tylko niektóre z eksponatów, jakie można podziwiać w Muzeum Medycyny i Farmacji otwartym 12 grudnia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Inicjatorką jego powstania jest prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Zespół, który miał się zająć przygotowaniem tej niezwykłej placówki, powstał w 2013 roku. – Członkowie tego zespołu niczym detektywi szukali nowych, ciekawych eksponatów, rozpytując wśród społeczności akademickiej oraz nawiązując kontakty z rodzinami zasłużonych nauczycieli akademickich naszej uczelni i jej absolwentami. Były też apele w mediach, sporo mówiło się o muzeum w środowisku. To wszystko dało wspaniały efekt – mówił podczas oficjalnego otwarcia prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Muzeum ma służyć jako pomoc dydaktyczna dla studentów, a także popularyzować wśród mieszkańców regionu historię śląskiej medycyny oraz osiągnięć pracujących tu lekarzy i farmaceutów.

Muzeum znajduje się na parterze Domu Studenckiego przy ul. Ostrogórskiej 30. Zajmuje 8 pomieszczeń, są tu także dwie sale seminaryjne. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: aparat płuco-serce, na którym prof. Tadeusz Paliwoda wykonywał pierwsze operacje na otwartym sercu, stół operacyjny prof. Wiktora Brossa, jednego z pionierów kardiochirurgii, oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. Janusza Daaba z Piekar Śląskich. Jest też kolekcja kardiologa dr. Emiliana Kocota, sosnowieckiego lekarza, który od lat gromadzi medyczne eksponaty. Znajdują się w muzeum także naczynia i narzędzia służące niegdyś do wytwarzania leków. Sprowadzono do muzeum także specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstała tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia.

Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat – kwota została przeznaczona na renowację eksponatów. Otwarcie placówki kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)