Aktualności
Szkoły wyższe
17 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-17

Na KUL powstała pierwsza w Polsce uniwersytecka agencja badawcza

Na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstała pierwsza w kraju agencja badawcza nie tylko stworzona przez pracowników naukowych, ale również działająca w strukturach uniwersyteckich. Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych to agencja typu full-service oferująca wieloaspektowe badania dla podmiotów gospodarczych, instytucji publicznych i środowiska naukowego.

Jak czytamy na stronie internetowej CASiE, przygotowania do uruchomienia agencji trwały od siedmiu miesięcy. Jej powstanie nie byłoby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że funkcjonuje ona w ramach struktur uniwersyteckich, podczas gdy wszystkie agencje badawcze – zrzeszone w Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku lub wymieniane w publikacjach Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii – są przedsięwzięciami czysto komercyjnymi, niepowiązanymi strukturalnie ze środowiskiem akademickim. Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych jest zatem pierwszą agencją badawczą nie tylko tworzoną przez pracowników naukowych, ale i powiązaną formalnie ze środowiskiem naukowym.

Twórcy centrum podkreślają, że ich celem jest świadczenie usług badawczych – ilościowych i jakościowych – z pełnym wykorzystaniem interdyscyplinarnego potencjału naukowego Wydziału Nauk Społecznych KUL. Członkowie siedmioosobowego zespołu CASiE to specjaliści z zakresu ekonomii, psychologii i socjologii, wspomagani przez fachowców z obszaru komunikacji społecznej, marketingu, matematyki, pedagogiki, public relations, statystyki czy zarządzania. Centrum oferuje badania m.in. motywacji i postaw konsumentów, wizerunku marki, efektywności kampanii reklamowych, satysfakcji pracowników, a także badania jakościowe i ilościowe na potrzeby projektów naukowych.

Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez CASiE są zogniskowane wywiady grupowe realizowane we własnym, w pełni wyposażonym studio fokusowym. Lustra weneckie umożliwiają obserwację fokusów z podglądu. Studio jest wyposażone w wysokiej jakości sprzęt RTV umożliwiający nagrywanie audio i video (mikrofony wiszące MX202, mikrofony powierzchniowe PRO44, kamery Canon LEGRIA HF R87, mikser Studiomaster Club XS10, odtwarzacz z funkcją nagrywania Monacor CD-113DPR), w sprzęt biurowo-informatyczny pomocny przy realizacji grup (zestaw komputerowy Fujitsu, drukarka HP LaserJet, telewizor Samsung 55’’ na przenośnym stojaku), w sprzęt przesyłający dźwięk do podglądu (wzmacniacz Monacor STA-200D wraz z głośnikami Apart). Istnieje możliwość tłumaczeń symultanicznych dla max. 5 osób z wykorzystaniem zestawu Tourguid. W przypadku realizacji badań jakościowych z udziałem dzieci oferujemy zestaw stolików i krzesełek dla dzieci przedszkolnych i młodszoszkolnych. Podgląd i sala fokusowa są w pełni klimatyzowane. Dodatkowo zespół badaczy Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych oferuje szeroki wachlarz usług związanych z realizacją grup fokusowych – od przygotowania scenariusza wywiadu i moderowania grup, poprzez transkrypcję, aż do jakościowej analizy danych i opracowywania raportów badawczych.

Źródło: www.casie.pl

Dyskusja (0 komentarzy)