Politechnika Białostocka otworzyła Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej. To kompletne stanowisko OIOM-owe pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności m.in. w zakresie konstrukcji oraz bezpiecznego i efektywnego wykorzystania aparatury medycznej.
Laboratorium powstało w Instytucie Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. To wspólny projekt uczelni i firmy Biameditek, która użyczyła fabrycznie nowy sprzęt. Dzięki temu studenci kierunku inżynieria biomedyczna, ale także mechatronika czy automatyka i robotyka, będą mogli korzystać z najnowocześniejszej aparatury.
Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej to w skali kraju nowa jakość kompetencji, które zdobędą nasi studenci w zakresie budowy aparatury medycznej, elektroniki medycznej, efektywnego wykorzystania aparatury medyczne i technologii informacyjnych związanych z aparaturą medyczną –podkreśla prof. Jolanta Pauk, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej. – Absolwent inżynierii biomedycznej to ekspert, który łączy dziedzinę inżynierską z medyczną oraz technologiami informacyjnymi – dodaje.
Laboratorium to pełnoprawne stanowisko OIOM-owe, takie, jakie znajdują się w szpitalach. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie konstrukcji aparatury medycznej, elektroniki medycznej, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania aparatury medycznej, serwisu technicznego, systemów informatycznych związanych z aparaturą medyczną itp. Na wyposażeniu są m.in.: kardiomonitory, defibrylator, respirator, centrala monitorująca, most sufitowy, pompy infuzyjne, kompresor medyczny, łóżko pacjenta, manekin. Dzięki połączeniu WiFi wykorzystany tu kardiomonitor może być przemieszczany wraz z pacjentem na łóżku. Stan chorego będzie stale monitorowany. Wybierając w komputerze stanowisko konkretnego pacjenta, można zobaczyć wyniki kardiomonitora czy respiratora. W laboratorium będzie można też nauczyć się podłączania i dozowania gazów medycznych.
Pracownia będzie także miejscem prowadzenia prac badawczych i szkoleń personelu medycznego.
Zorganizujemy szkolenia w zakresie szeroko pojętej aparatury medycznej, począwszy od użytkowania, poprzez serwisowanie, inwentaryzację, aż po wszelkie działanie związane z administracją. Planujemy badania naukowe w zakresie przetwarzania sygnałów, analizy danych medycznych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji, pomiarów i obliczeń, które są niezbędne w procesie diagnozowania stanu pacjenta. Obecnie pracujemy również nad innowacjami w medycynie – zapowiada dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej.
źródło: PB