Politechnika Bydgoska, jako druga uczelnia techniczna w kraju, będzie kształcić przyszłych lekarzy. W piątek, 1 grudnia, nad Brdą otwarto Wydział Medyczny.
To już dziewiąty wydział w strukturze uczelni. Na początku będzie się składał z Katedry Badań Podstawowych oraz Katedry Medycyny Klinicznej. Pracę na nim rozpoczyna 23 medyków, w tym profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy nauk medycznych oraz lekarze medycyny. Wraz z rozwojem kształcenia kadra będzie sukcesywnie powiększana. Pracą jednostki będzie kierować prof. Małgorzata Tafil-Klawe.
Jestem zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tworzeniu nowego wydziału, jakże ważnego w obliczu obecnej sytuacji medycyny w Polsce. Jednocześnie mam świadomość, że jest to duże wyzwanie. Liczę na współpracę z całą społecznością akademicką. Chcemy kształcić lekarzy na dobrym, europejskim poziomie – zapowiada dziekan Wydziału Medycznego PBS.
Podczas inauguracji odsłonięto tablicę Wydziału, a pamiątkowe zarządzenie rektora powołujące jednostkę otrzymał pierwszy lekarz, który rozpoczął współpracę z PBŚ – prof. Marek Harat.
Wspólnie z kadrą medyczną oraz pracownikami PBŚ opracowaliśmy program studiów. Zabezpieczyliśmy zaplecze kliniczne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów. Studenci zdobywać będą wiedzę oraz praktykę w 7 bydgoskich i regionalnych szpitalach. Ponadto, dzięki decyzji władz miasta, w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mieli własny szpital w strukturach uczelni. Wybudujemy nowoczesne prosektorium i centrum symulacji medycznych – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Pierwszy rok studentów kierunku lekarskiego rozpocznie kształcenie na Wydziale Medycznym w październiku 2024 roku.
To druga uczelnia techniczna w kraju, na której będą się kształcić przyszli medycy. We wrześniu zainaugurowano działalność Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
GaL, źródło: PBS