Nowoczesne laboratorium odnawialnych źródeł energii otwarto na Politechnice Opolskiej. Warta ponad pół miliona złotych pracownia umożliwi studentom i naukowcom prowadzenie eksperymenty i badania w zakresie technologii OZE.
Laboratorium mieści się na drugim kampusie uczelni w budynku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. W jego skład wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii. To między innymi stanowisko do konfiguracji i badania układu grzewczego z pompą ciepła powietrze-woda, a także stanowisko do badania wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji, które demonstruje rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i jakości powietrza w pomieszczeniach. Ponadto studenci i naukowcy PO mają do dyspozycji stanowisko do badań nad turbinami wiatrowymi oraz stanowisko z instalacją fotowoltaiczną, które umożliwia praktyczne ćwiczenia z zakresu pracy z wyspowymi instalacjami fotowoltaicznymi, kluczowymi dla rozwoju zdecentralizowanych źródeł energii.
W pracowni znajduje się także stanowisko do eksperymentów z turbinami wodnymi, w tym z konstrukcjami Peltona, Francisa oraz typu śmigłowego, a także stanowisko z kolektorem słonecznym, umożliwiające praktyczne zobrazowanie pozyskiwania i wykorzystywania energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Dodatkowo, stanowiska zostały wyposażone w urządzenia pomocnicze, niezbędne w procesie produkcji energii. Dzięki temu studenci zobaczą, jak dzisiaj wyglądają nowoczesne technologie i jak powinna wyglądać poprawna instalacja.
Poza walorami pomiarowymi, student ma również możliwość z zapoznaniem się z budową, zajrzeniem do środka, do układu pompy ciepła, do poznania różnego rodzaju czujników. Tego w normalnych warunkach na stanowisku pracy się nie zobaczy, nasze laboratorium to umożliwia. Będzie ono wykorzystywane nie tylko przez studentów kierunku technologie energetyki odnawialnej, ale również przez studentów elektrotechniki czy także Wydziału Mechanicznego – podkreśla prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Laboratorium powstało dzięki współpracy uczelni z trzema firmami: GALMET sp. z o.o., Caleffi Poland sp. z o.o. oraz TECH Sterowniki. Inwestycja pochłonęła ponad pół mln zł.
MK, źródło: PO