Aktualności
Szkoły wyższe
12 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-11-12

Na UKSW powstaje Centrum Symulacji Medycznych

Studenci pielęgniarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wkrótce będą mogli korzystać z Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych. Na realizację projektu uczelnia otrzymała ponad 2,5 mln zł.

Celem jest podniesienie jakości kształcenia studentów pielęgniarstwa UKSW. Dzięki nauce w centrum symulacji studenci będą odtwarzać realne sytuacje, z jakimi mierzą się lekarze pracujący w szpitalach. W projekt zaangażowana zostanie również kadra dydaktyczna Wydziału Medycznego. Naukowcy przygotują autorskie scenariusze symulacyjne.

W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych powstaną dwie sale:

  • Sala Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW), w której znajdą się m.in.: stanowiska do symulacji dorosłych, dzieci oraz inkubator otwarty, a także pomieszczenie do mycia i segregacji sprzętu oraz sala egzaminacyjna OSCE;
  • Sala Symulacji Niskiej Wierności (SSNW), w której znajdą się m.in.: sala służąca zaawansowanym zabiegom resuscytacyjnym (Advanced Life Support), sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz technicznych, pomieszczenie sterowania z możliwością podglądu przez lustro weneckie i z możliwością komunikowania się pomiędzy nauczycielem a studentami.

Projekt jest jednym z kluczowych elementów program rozwojowego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW. Przez blisko dwa lata jego realizacji wsparcie uzyska około 70 osób (studentów i naukowców). Fundusze  pochodzą z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

Centrum zostanie zlokalizowane w nowym budynku Collegium Medicum, który zostanie oddany do użytku pod koniec przyszłego roku. Obiekt powstaje na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3, na miejscu tzw. „dziewiętnastki”. Oprócz pomieszczeń do symulacji medycznych będzie mieścił sale dydaktyczne oraz specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy. Powierzchnia całkowita wyniesie 3816 metrów kwadratowych, a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej.

źródło: UKSW

 

Dyskusja (0 komentarzy)