Aktualności
Szkoły wyższe
03 Lipca
Opublikowano: 2017-07-03

„Najlepsi z najlepszych!” z Politechniki Białostockiej

Cztery projekty Wydziału Mechanicznego zdobyły granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie „Najlepsi z najlepszych!”. To w sumie 950 tys. złotych na zakup materiałów i aparatury niezbędnej do przygotowania projektów oraz pokrycie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, konkursach czy konferencjach.

Po 250 tys. otrzymają projekty pn. „Rozwój kompetencji naukowych i zawodowych studentów Wydziału Mechanicznego w zakresie robotyki mobilnej, poprzez udział w zawodach i konferencjach międzynarodowych” oraz „Wzmocnienie potencjału naukowego studentów oraz popularyzacja nauk ścisłych na międzynarodowych zawodach Formula SAE Michigan w Stanach Zjednoczonych oraz konferencjach naukowych”.

Pierwszy projekt obejmuje sfinansowanie udziału grupy 10 studentów, konstruktorów robotów mobilnych, w czterech zawodach międzynarodowych oraz pięciu międzynarodowych konferencjach. Dofinansowanie w drugim projekcie pozwoli zespołowi Cerber Motorsport, konstruktorom wyścigowych bolidów, ulepszyć swój pojazd i wystartować w wymarzonych zawodach Formula Student Michigan w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku.

Kolejne projekty, które uzyskały ministerialne dofinansowanie to:

„SumoMasters – rozwój autonomicznych robotów klasy Mega Sumo poprzez modernizację i implementację innowacyjnych rozwiązań oraz udział w międzynarodowych zawodach robotycznych i konferencjach naukowych” – grant w wysokości 225 tys. zł. Ekipa konstruktorów robotów sumo chce za te pieniądze wziąć udział w kolejnej edycji International All Japan Robot-Sumo Tournament, które odbywają się pod koniec każdego roku w Tokio. To najbardziej prestiżowe spotkanie konstruktorów robotów Sumo – aby w nim uczestniczyć ekipa z Wydziału Mechanicznego musiała zdobyć specjalne zaproszenie, które można otrzymać wygrywając zawody eliminacyjne rozgrywane w różnych krajach.

„Inteligentne konstrukcje mechatroniczne – projektowanie, budowa, weryfikacja i prezentacja innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych zawodach i konferencjach” – ten projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 225 tys. zł. Dzięki temu mogą być kontynuowane i rozwijane trzy projekty studenckie prowadzone na Wydziale Mechanicznym: Pneumobil – czyli zbudowanie kolejnej wersji ekologicznego pojazdu z napędem pneumatycznym, IMAV – budowa bezzałogowego statku powietrznego o zwiększonym stopniu autonomii oraz BOBOT – budowa nowej konstrukcji mobilnego kołowego robota usługowego dla szpitali.

Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn: – Dumny jestem z osiągnięć naszych studentów. Cieszę się niezwykle, że ciężka praca studentów w kołach naukowych Wydziału Mechanicznego znalazła odzwierciedlenie w dofinansowaniu ministerstwa. Dzięki tym pieniądzom możemy rozwijać projekty z dziedziny mechaniki, mechatroniki, automatyki czy inżynierii biomedycznej, np. związane z dronami, łazikami marsjańskimi, bolidami, robotami takimi jak BOBOT czy urządzeniami terapeutycznymi dla dzieci autystycznych.

Konkurs „Najlepsi z najlepszych!” to kontynuacja ministerialnego programu Generacja Przyszłości. Konkurs finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój. Uznanie zyskały 63 projekty, z tego 4 z Politechniki Białostockiej.

Lista zwycięzców na stronie:  http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_06/830372baeb797475cdf677717af481c0.pdf

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)