Prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest autorem pierwszej polskiej książki na temat e-papierosów. „1500 razy mniej. Papierosy elektroniczne w świetle badań naukowych” to efekt badań prowadzonych przez prof. Sobczaka i jego zespół niemal od momentu pojawienia się na rynku papierosów elektronicznych.
W oparciu o wyniki zarówno własnych prac badawczych, jak i prowadzonych na świecie, autor rozprawia się z większością mitów, jakie narosły wokół e-papierosów. Przytacza wiarygodne dane i fakty naukowe, dlatego ta publikacja pozwala merytorycznie i obiektywnie spojrzeć na to zagadnienie. Zebrane w książce dane na temat potencjalnej szkodliwości i rakotwórczości papierosów elektronicznych mogą również być cennym źródłem wiedzy z zakresu profilaktyki chorób odtytoniowych.
E-palacze mogą spać spokojnie, okazuje się bowiem, że u osób, które zmieniły papierosy tradycyjne na elektroniczne, zaobserwowano kilkudziesięcioprocentowy spadek biomarkerów rakotwórczości i choć takie palenie nie jest pozbawione ryzyka, to jest ono o ok. 95% mniejsze niż w przypadku tradycyjnych papierosów, a wpływ wdychania aerozolu z e-papierosów na osoby postronne jest minimalny.
Jk
(źródło: PAP)