Aktualności
Szkoły wyższe
19 Maja
Źródło: UKSW
Opublikowano: 2023-05-19

Naukowcy UKSW pomogą w odbudowie Pałacu Saskiego

Prowadzenie badań naukowych, promocja i rozpowszechnianie sztuki oraz organizacja wydarzeń o charakterze popularnonaukowym – to główne założenia umowy podpisanej pomiędzy spółką Pałac Saski a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspólne działania obu instytucji są związane z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Porozumienie zostało podpisane przez ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego – rektora UKSW oraz reprezentujących spółkę: prezesa Jana Kowalskiego i członka zarządu Roberta Bernisza. Celem współpracy jest zapewnienie najwyższej jakości odbudowanym gmachom, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów historycznych i kulturowych. Będzie ona polegać na realizacji zadań z zakresu nauki i sztuki oraz pracy badaczy z różnych dyscyplin tak, aby zapewnić dbałość o dziedzictwo kulturowe.

Bardzo się cieszę, że nasz uniwersytet stanie się partnerem tak wspaniałej idei, jaką jest odbudowa Pałacu Saskiego. Czujemy się zaszczyceni, że znajdziemy się w gronie osób, które będą współtworzyły historię na nowo. Mam nadzieję, że nasi historycy, archeolodzy, historycy sztuki dobrze przysłużą się przy odbudowie – mówi rektor UKSW.

Obie strony zobowiązały się do zapewnienia realizacji przedsięwzięcia w poszanowaniu jego wysokiej rangi oraz historycznego charakteru, w trosce o dobro wspólne i polskie dziedzictwo kulturowe.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 zakłada przywrócenie historycznych gmachów w formie z sierpnia 1939 roku. W listopadzie 2018 roku, podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował odbudowę Pałacu Saskiego jako trwałego pomnika niepodległości oraz symbolu ciągłości państwowej. Odbudowa budynków tworzących przed 1939 rokiem zachodnią pierzeję pl. Piłsudskiego zwieńczy dzieło powojennej odbudowy stolicy. Inwestycja zostanie zakończona w 2030 roku.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku podobną umowę spółka podpisała z sześcioma uczelniami artystycznymi. Rektorzy Akademii Sztuk Pięknych: w Warszawie, im. Jana Matejki w Krakowie, w Katowicach, im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zadeklarowali współpracę w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich wspomnianych budynków.

MK, źródło: UKSW

Dyskusja (0 komentarzy)